Kapat

NGC 281′ Cassiopeia’in Portresi Çekildi

Anasayfa
Uncategorized NGC 281′ Cassiopeia’in Portresi Çekildi
NGC 281′ Cassiopeia’in Portresi Çekildi

NGC 281 Cassiopeia olarak kataloglanan kozmik bulutun içerisinden bakarsanız, açık küme IC 1590’ın yıldızlarını gözden kaçırabilirsiniz.
Ama nebulanın içerisinde oluşan kümenin genç, dev yıldızları, en nihayetinde, nebulanın her yana nüfuz eden parlamasına güç sağlıyorlar. NGC 281’in bu portresinde beliren göz alıcı şekiller, sıcak küme yıldızlarının güçlü, enerji yüklü rüzgarları ve radyasyonuyla aşındırılan ve siluet olarak görülen şekillendirilmiş sütunlar ve yoğun toz kürecikleri varlıklarını yeterince uzun süre devam ettirebilirlerse bu tozlu yapılar aynı zamanda gelecekteki yıldız oluşum alanları da bulunabilirler. 


Genel şeklinden ötürü şakacı bir şekilde Pacman Nebulası olarak da adlandırılan NGC 281, Kraliçe (Cassiopeia) Takımyıldızı’nda, yaklaşık 10,000 ışık yılı mesafede yer alıyor. Nebuladaki hidrojen, kükürt ve oksijen atomlarının yeşil, kırmızı ve mavi tonlardaki emisyonlarını bir araya getiren bu keskin kompozit görsel darbant filtreler yardımıyla oluşturuldu. Görüntü, NGC 281’in ölçülen uzaklığında 80 ışık yılından fazla genişliğe sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir