Kapat

Nesli Tükenmekte Olan Yılan Türleri ve Hopa Engereği

Onlar pandalar kadar fotojenik değil ya da beyaz gergedanlar kadar görkemli değiller, bu yüzden nesli tükenmekte olan yılanlar hakkında, diğer hayvanlara göre daha az haber duyuyoruz. Ancak dikkat çekici evrimsel adaptasyonlarına rağmen, bazı yılanlar nesli tükenmekte olan türler olarak aynı kaderi paylaşmaktadır. Aslında, Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Koruma Birliği, üç tür yılan nesli tükenmiş ve daha fazlası da tehlike altındadır.

Deniz Yılanları

Bir dizi deniz yılanı, kritik olarak tehlike altında veya tehlike altında sayılmaktadır. Kısa burunlu deniz yılanı ve yapraklı deniz yılanı eski kategoriye girerken, sakız deniz yılanı azalan bir popülasyonla nesli tükenmekte olarak değerlendirilmektedir. Avustralya çevresindeki denizlerdeki mercan kayalıklarında yaşayan bu tür yılanların yaşam alanlarının azalmasından muzdarip oldukları açık varsayımlarına rağmen, bilimsel topluluk azalan sayılarını bir gizem olarak görüyor. Bir teori, deniz suyu sıcaklıklarındaki bir değişikliğin bir faktör olabileceğini, ancak daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu düşündürmektedir.

Thamnophis Yılanı

Dört tip jartiyeri tehlikeye sokuyor: Somalili garter yılanı, güney Somalili garter yılanı, siyah jartiyer yılanı ve Usambra garter yılanı. Jartiyer yılanlar, insanlara tehdit oluşturmayan hafif zehirli yılanlardır. Avlarını ezip geçerek avlanırlar. Jartiyer yılanlar tipik olarak Amerika ve Afrika’da kuru, kumlu ve ormanlık habitatlarda yaşarlar. Jartiyen yılanlarının doğal yaşam alanlarının birçoğu azalarak sayılarını azaltıyor.

Diğer Yılanlar

Sazlık yılanı, yarışçı, resif yılanları, kör yılanlar, sıçan yılanları ve viper gibi çeşitli zehirli ve zehirli yılanlar tehlikede sayılır. Yılanlar çok sayıda avlanmazlar ve pek çoğu, önleyici korkular olmadan yaşarlar. Bu durum genellikle koruyucuları, özellikle habitat tahribatı ve iklim değişikliği olmak üzere çevresel faktörlerin kapısında düşen sayılarının azalmasına yol açar.

Hopa Engereği ( Engerek zehirli yılan anlamına gelmektedir.)

Ipera kaznakovi (Kafkas Engereği veya Hopa Engereği) olarak malum bu tür “Viperidae” (Engerekgiller) familyasına dahil “ZEHİRLİ” türlerden biridir. Bu tür Vipera berus var. Ornata, Vipera renardi, Vipera ursini kaznakowi, Coluber kaznakowi, Vipera (Pelias) kaznakovi, Vipera kasnakovi [sic], Pelias kaznakovi sinonim tanımlarıyla da karşımıza çıkar. 
Türkiye’nin Kuzeydoğusu’ndan Gürcistan ve Rusya’nın Doğu Karadeniz kıyılarına kadar olan dar alanda; deniz seviyesinden 1000 m yüksekliğe kadar dağılış gösteren bu tür dünyanın en zehirli yılanlarından biri olarak biliniyor. Rus tabiat bilimci Aleksandr Nikolaevich Kaznakov tarafından 1909 senesinde bölgede keşfedilen engerek türü, Hopa’da ilk olarak 1947’de tespit edilerek bir alt tür olarak literatüre girdi. Hopa Engereği’nin boyu 70 cm kadar olabiliyor. Bundan daha uzunları bizim bölgemizde bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir