Kapat

Intel’in yazılım hatası milyonlarca bilgisayarı riske atıyor

Anasayfa
Uncategorized Intel’in yazılım hatası milyonlarca bilgisayarı riske atıyor
Intel’in yazılım hatası milyonlarca bilgisayarı riske atıyor

Intel işlemcilerin, işletim sisteminin dışında bir bilgisayarda tam güç elde etmesini sağlayan bir “yazılım” hatası bulundu.

Intel, bilgisayar dünyasında çok fazla mikroişlemci satan şirkettir. Bu nedenle, işlemciler aracılığıyla, bir makinenin, bir bilgisayarın, bir dizüstü bilgisayarın veya bir sunucunun kontrol altında kalmasını sağlayan bir başarısızlık bu cihazları tehlikeye sokabiliyor.

Kusurun kendisi, Intel Managmente Engine (Intel ME) olarak adlandırılan ve belirli işlevlerde CPU’yu yöneten temel bir işletim sistemi olarak işlev gören işlemcilerin belleniminden doğar. 

Şirket, güvenlik araştırmacılarının imza yazılımında çoklu güvenlik açıklarını ortaya çıkardıktan sonra şirket hatayı doğruladı. Altıncı, yedinci ve sekizinci akım nesil Intel Core da sırasıyla, sunucular ve küçük düşük güçlü bilgisayarlar için kullanılan Celeron, Xeon ve Atom işlemciler gibi çeşitli cihazlar savunmasızdır. Kötü niyetli bir kullanıcı, işlemcilerin bellenimindeki bu arızadan, bir bilgisayarda, antivirüsler, güvenlik duvarları ve diğerleri gibi olağan güvenlik önlemlerini dikkate almadan erişebilir.

Bu şekilde, saldırgana veya bir virüse karşı kontrol etmek için çoğu işlemin radarına girer.Başarısızlık Intel tarafından giderildi, ancak donanım olarak uygulanması biraz zaman alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir