Kapat

İklim değişikliği, Antarktik karları eritiyor

Anasayfa
Uncategorized İklim değişikliği, Antarktik karları eritiyor
İklim değişikliği, Antarktik karları eritiyor

Arjantin’in Antarctica’daki Carlini araştırma üssünün üzerindeki kule zirveleri buz kaya halinde . Ancak yıllardır burada çalışan bilim insanları, buzulların eskiden olduğundan az buz olduğunu söylüyor. Tabanda konuşlandırılan uluslararası uzmanlar için, donmuş güney kıtası iklim değişikliğinin iyi bir göstergesi olduğunu söylüyorlar. Arjantin Antartika Enstitüsü (IAA) direktörü Rodolfo Sanchez “1990’lı yıllarda Antartika’ya geldiğimde asla yağmur yağmadı” dedi. Arjantin hükümeti tarafından Antarktika’nın güneyindeki yarımadanın ucundaki King George Adası’nda yapılan ziyarette AFP’ye verdiği demeçte “Şimdi düzenli olarak yağmur yağıyor – kar yağmıyor” dedi. Tabandaki koşulları izleyen bilim adamları, burada geçen ortalama sıcaklık, son yüzyılda 2.5 dereceye kadar arttığını söylüyor.

Sanchez “Buzul kıyıya kadar uzanırdı,” dedi . “Şimdi 500 metrelik bir geniş plaj var.” Karanlık yara izleri, buzulların kanadındaki lekelerde ki beyaz kar tabakalarını gösteriyor. Arjantin Ulusal Antarktika Müdürlüğünde fizikçi olan Adriana Gulisano, “Antartika, dünyanın nasıl değiştiğini gösteren bir termometre” dedi.

Antarktika sanayileşmiş bölgelerden çok fazla uzak olmasına rağmen iklim değişiklerinin normal olmadığı biliniyor, Arjantin ve İtalyan bilim adamları tarafından yakın tarihli bir araştırmada zararlı karbondioksit seviyelerinin aynı seviyede yükseldiği tespit edildi. Bu “atmosferdeki akımların dolaşımı nedeniyle” başka yerden Antarktika’ya kadar olan tüm gazlardan emisyon getiriyor. Gulisano, beyaz kıtanın kalbindeki Güney Kutbu’na daha yakın bir trendin aksine, ortalama sıcaklıkların daha da soğuduğunu söyledi. “Neden?” sorusuna verilen cevap  ”  Bu milyon dolarlık soru . Üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir