Kapat

NASA ve Google, İkinci Güneş Sistemini Bulduklarını Açıkladı

Anasayfa
Uncategorized NASA ve Google, İkinci Güneş Sistemini Bulduklarını Açıkladı
NASA ve Google, İkinci Güneş Sistemini Bulduklarını Açıkladı
NASA ve Google Perşembe günü “8 gezegene sahip başka bir güneş sistemi” konusunda “büyük keşif” ilan etti.

Bu bulgu, Dünya’dan 2,545 ışık yılı uzaklıkta Kepler-90 olarak adlandırılan güneş benzeri bir yıldızı çevreleyen sıcak, kayalık bir küre olan Kepler-90i’nin keşfedilmesinden kaynaklanıyor.

Gezegen, Google’ın NASA’nın Kepler uzay aracından elde edilen verilerle elden geçirilen bir makine öğrenme sistemi kullanılarak bulundu.

Güneş çevresinde yörüngede gezinen bir uzay teleskobu olan Kepler, uzak gezegenlerin işaretlerini aramak için yıllar içinde 145.000 güneş benzeri yıldızı izledi.

Gökbilimciler Kepler-90 güneş sistemini biliyorlardı, ancak daha önce bu gezegeni tespit etmemişlerdi. Güneş benzeri yıldızlardan gelen üçüncü gezegen gibi görünüyor ve kabaca her 14 günde bir yörüngede geziniyor. Kepler-90i yüzeyindeki sıcaklık muhtemelen 980 santigrat derece.

Austin Üniversitesi’nden Austin Üniversitesi’nden gökbilimci olan ve gezegenin bulunmasına yardım eden bir basın brifinginde Andrew Vanderburg, şunları söyledi: “Kepler-90 ziyaret etmek istediğim bir yer değil.” 

Google AI yazılım mühendisi Christopher Shallue da Vanderburg’a yardım etti.

Shallue, “Gördüğüm şekilde, burada geliştirdiğimiz şey gökbilimcilerin daha fazla etkide bulunmasına yardımcı olacak bir araçtır” dedi.

Vanderburg ve Shallue ayrıca Kepler 80g adlı ikinci bir yeni gezegen buldular.

Bu iki yeni dünyayı keşfetmek için Google’ın makine öğrenmesi, Kepler verilerinde kaydedilen ekstrakranlardan gelen sinyallerinin nasıl belirleneceğini öğrendi.

Dört yıl boyunca Kepler görüntülerinden 14 milyar veri puanı işledi, bu da insan beyninin bilgi işleme biçimini taklit eden konvolüsyon sinir ağı olarak kullanılıyordu.

NASA ve Google, bu yeni teknolojinin bilim insanlarının gelecekte çok daha fazla gezici gezegen bulmalarına yardımcı olacağını söyledi. Aslında, Vanderburg, Kepler-90 güneş sisteminin, henüz tespit etmediğimiz daha fazla gezegene sahip olduğuna inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir