Kapat

Hubble Uzay Teleskop’undan Orion Bulutsusu.

Anasayfa
Uncategorized Hubble Uzay Teleskop’undan Orion Bulutsusu.
Hubble Uzay Teleskop’undan Orion Bulutsusu.

1,500 ışık yılı uzaklıktaki bu gökcismi dünyadan görülebilen en parlak dağınık bulutsudur. birkaç yüz ışık yılı genişliğindeki cisim gökte dolunay’dan dört kat daha büyük bir alan kaplar. nebulanın genç ve yeni oluşmakta olan yıldızlarla dolu olan trapezium bulutsusu kısmında, hubble uzay teleskopu tarafından oluşmakta olan gezegen sistemleri tespit edilmiştir.Çok az astronomik görüntü hayal gücünü, yakınlardaki Avcı (Orion) Nebulası olarak bilinen yıldız doğumevi gibi hareketegeçirir. Nebulanın parıldayan gazları, uçsuz bucaksız bir yıldızlararası moleküler bulutun kenarında sıcak genç yıldızları çevreliyor. 

Görüntüde görünen ipliksi yapıların çoğu aslında şok dalgaları, hızlı hareket eden maddelerin yavaş ilerleyen gazla karşılaştığı cepheler. Avcı Nebulası yaklaşık 40 ışık yılı genişlikte ve 1500 ışık yılı mesafede, galaksimizde Güneş’le aynı spiral kolda yer alıyor. Avcı’daki Büyük Nebula, ünlü takımyıldız Avcı’nın (Orion) kolayca belirlenebilen üç yıldız kemerinin hemen altında ve solunda çıplak gözle kolayca bulunabilir. 

Geçtiğimiz ay alınan bu görüntü, nebulanın iki saatlik bir pozlamasını üç renkte gösteriyor. Atbaşı Nebulası’nı da içeren tüm Avcı Nebulası kompleksi, önümüzdeki 100,000 yılda yavaşça dağılarak kaybolacak.⠀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir