Kapat

Flash Eklentiler Neden Çöker?

Anasayfa
Uncategorized Flash Eklentiler Neden Çöker?
Flash Eklentiler Neden Çöker?
Flash eklentisinin çöktüğünü söyleyen bir hata mesajı aldığımız oluyor peki bunun nedenini biliyor musunuz?


Flash eklentisi, tarayıcınızda çalışan , Flash formatında oluşturulan animasyonlu dosyaları görüntülemenize ve etkileşime girmenize izin veren küçük bir programdır . Bu çökmenin nedenleri tarayıcıdan tarayıcıya değişebilir. Burada, Chrome, Firefox ve Internet Explorer’daki Flash eklentisi çökmelerinin olası nedenlerine bakacağız.

Google Chrome, Flash içeriğini işlemek için bilgisayar sisteminizin Flash yüklemesine dayanan Firefox ve Internet Explorer’ın aksine, kendi dahili Flash yüklemesine sahiptir. Bazı durumlarda, Chrome, dahili sürümünü ve yüklemesini makinenize eşzamanlı olarak kullanmayı dener ve her şey donar. 

Tekrar eden Flash dosyaları sorununuzun kaynağı değilse, sisteminizde çökmesine neden olan kötü amaçlı yazılım yani virüs olabilir. Bunu kontrol etmek için, adres çubuğunuza “chrome://conflicts” yazın; Chrome, Chrome ile çakışan bilinen üçüncü taraf uygulamaların listesini görebileceksiniz. Ayrıca, reklam engelleme yazılımı gibi bir tarayıcı uzantısının çakışmaya neden olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Tarayıcınızın adres çubuğuna “chrome://extensions” yazın ve uzantılardan birinin devre dışı bırakılmasının sorunu çözüp çözmediğini kontrol edebilirsiniz.

Firefox’ta bir Flash eklentisi çökmesine neden olan en yaygın neden, Flash oynatıcının eski sürüm olduğundan kaynaklanıyor. Kontrol etmek için Mozilla’nın Plugin Check sayfasına gidin ve Flash’ın güncellenmesi gerekip gerekmediğine bakın. Öyleyse, Adobe web sitesinden en yeni Flash sürümünü manuel olarak kurmanız gerekir. Flash güncelse, öncelikle Flash’ta (bu ayarı Adobe Flash Player Ayarlarınızda bulabilirsiniz), ardından Firefox tarayıcısının donanım ivmesini devre dışı bırakmayı deneyin . (Donanım ivmesi, animasyonları veya videoları görüntülerken ek işlem gücü ile bilgisayarınızdaki video veya grafik kartını kullanır.)

Flash eklentisi çökmeleri Internet Explorer’da biraz daha az görülür gibi görünüyor, ancak bir kazayla karşılaşırsanız, muhtemelen en bilindik sebep Flash’ın eski bir sürümüdür. Adobe web sitesinden en yeni Flash Player sürümünü yüklemek sorunu çözmezse başka bir tarayıcı eklentisi çakışmaya neden olabilir. Eklentileri kaldırmak veya devre dışı bırakmak için, Internet Explorer’daki  Araçlar düğmesinin altında Eklentileri Yönet’i tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir