Kapat

Facebook,Sahte Haber Filtresini Almanya’da Test Edecek

Anasayfa
Uncategorized Facebook,Sahte Haber Filtresini Almanya’da Test Edecek
Facebook,Sahte Haber Filtresini Almanya’da Test Edecek

Facebook kullanıcıları sahte haber gönderilerini anında sahte haber olarak işaretleyebilecek. Bu uygulama ilk olarak Almanya’da sahte haber filtreleme test aracı kullanımında sahte haberleri “tartışmalı” olarak işaretleyebilecekler.

Test, üçüncü şahıslara ait bir kontrolör olan Correctiv’e kullanıcı işaretli gönderi olarak gönderecek. Yani Facebook’un denetleyicisi tarafından incelenmesi için tartışmaya alınan haberler uygun görülürse yayınlanacak uygun görülmezse yayından kaldırılacak.

sahte haber ile ilgili görsel sonucu

Facebook sözcüsü Financial Times’a verdiği konuşmada, “Şu anda odak noktamız Almanya’dır ancak gelecekte hangi ülkelerde kullanılacağını düşünüyoruz,” dedi.

Şu anda ülkemizde de artan sahte haberler birçok sayfa tarafından paylaşılıyor. Bu sahte haberlere dur demek için Facebook kozu bizim elimize vermiş oldu. Sahte haberleri bulup tartışmalı olarak işaretleme imkanı sağlanacak. Ama şu anda gelen haberlere göre bu sistem dediğimiz gibi sadece Almanya’da test olarak kullanılacak.

Almanya’nın en eski kilisesinin ateşe verildiğini söyleyen sahte haber üzerine Almanya’nın kendi “sahte haberler” sorununu çözmek üzere Facebook yardımına geliyor.. Şimdilik Almanya’da kullanılmaya başlanan uygulama ABD’de henüz başlamış değildir. Sözcülerden de ne zaman geleceği hakkında hiçbir bilgi yok.

Bazı gözlemciler, “sahte haberler” in Trump’ın seçimine katkıda bulunduğunu da söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir