Kapat

Facebook, Küçük Çocuklar İçin Messenger Çıkardı

Anasayfa
Uncategorized Facebook, Küçük Çocuklar İçin Messenger Çıkardı
Facebook, Küçük Çocuklar İçin Messenger Çıkardı

6 ila 12 yaş arası çocuklar için arkadaşlarınızla ve ailenizle sohbet etmek için bir mesajlaşma uygulaması

Facebook, bugün altı ila 12 yaş arası çocuklar için tasarlanmış Messenger sohbet uygulamasının yeni bir sürümünü duyurdu. Messenger Kids adı verilen yeni uygulama bir Facebook hesabı gerektirmiyor – federal yasaya bağlı olarak 13 yaşın altındaki kullanıcılar legal olarak Facebook’a üye olamıyor . Bunun yerine, ebeveynler bir çocuğun Messenger Kids uygulamasını Facebook hesabından yönetebilir, böylece çocuğun hangi arkadaşları ve aile üyeleri ile iletişim kurabileceğini kontrol edebilir. Facebook bugün uygulamayı, iOS’taki sınırlı bir tanıtım ile başlattı.

Facebook, uygulamanın sömürücü olarak kullanılmadığından emin olmak için çok uzun süreceğini söyledi. “Messenger Kids’de reklam yok ve çocuğunuzun bilgileri reklamlar için kullanılmıyor. İndirmek ücretsizdir ve hiçbir uygulama içi satın alma işlemi yapılmamaktadır “diye yazan bir blog yazısı bulunmaktadır. Facebook, Messenger Kids’in Çocukların Çevrimiçi Gizliliği ve Korunması Yasası’na ( COPPA) uyacak şekilde tasarlandığını belirtti . Bu, reşit olmayan çocukları çevrimiçi sömürüye karşı koruyan federal yasadır ve bu nedenle pek çok çevrimiçi hizmet, kaydolmak için 13 yaş ve üzerindeki çocuklara ihtiyaç duymaktadır. Facebook, yeni uygulamanın yalnızca ABD’de mevcut olduğunu ve önümüzdeki aylarda Amazon App Store ve Google Play Store’a olan yerini iOS’un ötesinde genişletmeyi planladığını belirtti.

FACEBOOK, ÇOCUKLARIN ÇEVRIMIÇI GIZLILIĞINE ILIŞKIN FEDERAL YASAYLA UYUMLU OLDUĞUNU AÇIKLADI


Messenger Kids, esas olarak Facebook’un birçok mesajlaşma ürününde yaygın olan Snapchat tarafından popüler hale getirilmiş, eğlenceli maskeler ve filtrelerle birlikte video ve metin sohbetini sunmak üzere tasarlanmıştır. Facebook, “çocuklara uygun ve özel olarak seçilmiş GIF’lerin, çerçevelerin, çıkartmaların, maskelerin ve çizim araçlarının kütüphanesinin içeriği süslemelerine ve kişiliklerini ifade etmelerine izin veriyor” diyor. Ayrıca uygulama, ebeveynlere çocuğun kişi listesini kontrol etme olanağı tanıyor; daha spartan ana ekran, çevrimiçi olan ve önceden birebir sohbetler ve grup konuları bulunan önceden onaylanmış arkadaşlarını gösteriyor.

Uygulamayı kullanmak için, ebeveynler App Store’dan indirip ardından Facebook kullanıcı adı ve şifresi ile kimliğini doğrulamalıdır. Ancak o zaman, bir çocuk için bir hesap oluşturulabilir, işlem profil için yalnızca bir ad gerektiriyor. Kişilerin, ebeveynlerin diğer kişileri aramasına ve bulmasına izin veren uygulamanın “Keşfedin” bölümünden eklenir. Akrabalar gibi var olan Facebook hesaplarına sahip kullanıcılar, ebeveynleri onaylayarak kontrol eden ve bir çocuk uygulamayı kullanırken çevrimiçi olarak görünen çocuklarla sohbet etmek için Messenger Çocuk hesapları oluşturabilir.

Bugün çocuklar, kendi cep telefonlarına sahip olsalar, geleneksel bir telefon görüşmesi, bir e-posta mesajı veya belki bir metin alsalar bile, arkadaşlarıyla akrabalarıyla iletişim kurmalarına izin veren bir dizi yöntemleri vardır. Çocukların erişemeyecekleri Facebook, WhatsApp, Twitter ve YouTube gibi sosyal ağlardır. 

Şimdi Facebook, altı yıldır yeni başlayan ve bugünün koşullarından daha iyi bir alternatif sunduğunu iddia ederek, çocukların ürünlerinin düzenli kullanıcıları olması için bir yol çizgisi oluşturuyor.

“Araştırmalar, çocukların gençlere ve yetişkinlere yönelik uygulamaları kullandığını gösterdiğini” bildiriyor. 

Şirket çalışanlarının ve bu ürünü kuranlar iyi niyetli olabilir ve Facebook’un kötüye kullanımı önlemek için yasal protokolleri izlediği açıktır. Fakat yine de Facebook’un çocukları hedefleyerek gelecek kuşağın peşinden gideceğini belirtmek gerekir. 

Kaynak: https://www.theverge.com/2017/12/4/16725494/facebook-messenger-kids-app-launch-ios-iphone-preview

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir