Kapat

En Parlak Uzak Galaksilerden biri keşfedildi

Anasayfa
Uncategorized En Parlak Uzak Galaksilerden biri keşfedildi
En Parlak Uzak Galaksilerden biri keşfedildi

Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) ve La Laguna Üniversitesi (ULL) araştırmacılar tarafından yönetilen uluslararası bir ekip, erken evrende en parlak “aktif olmayan” galaksilerden birini keşfetti. BG1429 + 1202’yi bulmak, bir çeşit mercek gibi davranan, parlaklığı arttıran ve gözlemlenen görüntüyü çarpıtan nesneye bakış hattı boyunca büyük eliptik bir galaksinin “yardımı” ile mümkün oldu. 

“En az bilinen galaksi vakalarından biridir”, görünürde çok parlak bir parlaklık ve ayrıca doğal olarak yüksek parlaklık ile gözlemlere izin verildi. Bize çok kısa sürede anahtar özelliklerini belirlememiz gerektiğini söyledi. Bu sistemi incelemek için, İshak Newton Teleskoplar Grubu’nun (ING) Grant Telescopio CANARIAS (GTC) ve William Herschel Teleskopu (WHT), Observatorio del Roque de los Muchachos’daki (Garafía, La Palma) iki teleskop kullanıldı: . Sistem 5400 milyon ışık yılı uzaklıkta devasa bir elips gökadadan oluşuyor ve arkasında bizden 11.400 milyon ışık yılı uzaklıkta Lyman alfa radyasyonu yayan BG1429 + 1202 var. 

BG1429 + 1202’nin istisnai bir özelliği, diğer benzer gök adalı galaksiler durumunda bu çizgide bu kadar güçlü bir emisyon göstermediğinden, ultraviyole aralığından en parlak olan Lyman alfa emisyon çizgisindeki çok yüksek ışık yaymaktadır. Ulusal Gökbilim Gözlemevleri’nden (NAOC) astronom olan Yiping Shu, Pekin’de (Çin) bir milyon ve bir galaksi spektrumunu analiz ettik ve aynı projeden önceki yayınların ilk yazarı. New Mexico’daki Apache Point Gözlemevi’ndeki Sloan Teleskobu ile elde edildi ve biz, gözlemlemeye devam ettiğimiz 187 vakada lenslerinden çok daha uzaktaki galaksilerden Lyma-alfa emisyonu tespit ettik. 21 Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler, bu cisimlerin çoğunun yerçekimi olarak mercek altına alındığını doğruladı “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir