Kapat

CCleaner Hacklendi: Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa
Uncategorized CCleaner Hacklendi: Bilmeniz Gerekenler
CCleaner Hacklendi: Bilmeniz Gerekenler

PC ile ilgili inanılmaz derecede popüler bakım servisi olan CCleaner, kötü amaçlı yazılım içerdiği gerekçesiyle saldırıya uğradı. Etkilenip etkilenmediğinizi ve ne yapmanız gerektiğini nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Saldırı, “CCleaner’in meşru imzalı sürümünün 5.33 olduğunu bulan Cisco Talos’daki araştırmacılar tarafından keşfedildi. CCleaner’ın kurulumunun en üstünde yer alan çok aşamalı bir malware yükü de içeriyordu. “CCleaner’in ana şirketi olan  Piriform  (kısa zaman önce korkunç bir antivirüs şirketi olan Avast tarafından satın alındı )

CCleaner, haftalık milyonlarca yüklemeye sahip olduğunu iddia ettiğinden, bu durum potansiyel olarak ciddi bir konudur.

Malware Ne Yapıyor?

Kötü amaçlı yazılım aktif olarak sistemlere zarar vermedi, ancak gelecekte sisteminize zarar vermek için kullanılabilecek bilgileri şifreleyip topladı. Özellikle, Piriform’a göre, bilgisayar için benzersiz bir tanımlayıcı oluşturdu ve şunları topladı:

  • Bilgisayarı adı
  • Windows güncelleştirmeleri de dahil olmak üzere yüklü yazılımların listesi
  • Çalışan işlemlerin listesi
  • İlk üç ağ adaptörünün MAC adresleri
  • İşlemin yönetici ayrıcalıklarıyla mı, yoksa 64 bitlik bir sistem mi, yoksa çalışıp çalışmadığıyla ilgili ek bilgiler

Etkilenmiş miydim?
Neyse ki, bu zararlı yazılım yalnızca CCleaner kullanıcılarının belirli bir alt grubunu etkiledi. Özellikle etkilenmiştir:
Uygulamanın 32 bit sürümünü (64 bit sürüm değil) çalıştıran kullanıcılar,
CCleaner veya CCleaner Cloud 1.07.3191 sürümünün 5.33.6162 sürümünü çalıştıran kullanıcılar, 15 Ağustos 2017’de piyasaya sürüldü
Birçok kullanıcı muhtemelen uygulamanın 64 bit sürümünü kullandığından ve CCleaner Free otomatik olarak güncellenmez, bu çok kişi için iyi bir haber.
Windows’un 32 bitlik bir sürümünü kullanıyorsanız ve etkilenen zaman çerçevesi sırasında CCleaner’ı indirmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, hangi sürümü kullandığınızı nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. 
CCleaner’i açın ve pencerenin sol üst köşesine bakın, programın altında bir sürüm numarası görmelisiniz.
Bu sürüm 5.33.6162 sürümünden önce ise, etkilenmiyorsunuz ve şimdi en son sürümünü el ile indirmeniz gerekiyor . Bu sürüm 5.34 veya daha yeni bir sürüm ise, geçerli sürümünüz etkilenmez ancak CCleaner’ı 15 Ağustos ve 12 Eylül arasında güncelledikten sonra 32 bit sistemde olsanız bile etkilenmiş olabilirsiniz.
Ne yapmalıyım?
Hemen zararlı bir şey keşfedilmemiş olsa da Cisco Talos, sisteminizi 15 Ağustos 2017’den önce bir yedeklemeden geri yüklemenizi önerir . Hiçbir zararlı yazılımın kurulu kalmamasını sağlamak için sisteminizde ve yedeklemelerinizde bir antivirüs taraması yapmalısınız .
Alternatif olarak, Windows’u tamamen yeniden yükleyebildiğinizi söylüyorlar; ancak bunun gibi bir olaydan sonra sisteminizin temiz olduğunu tamamen öğrenmenin tek yolu bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir