Kapat

Casus Uçaklar Tespit Edilmeyi Zorlaştırabilir

Anasayfa
Uncategorized Casus Uçaklar Tespit Edilmeyi Zorlaştırabilir
Casus Uçaklar Tespit Edilmeyi Zorlaştırabilir

Yeni dönem Casus uçakları tespit edilmeyi iyice zorlaştırmaktadır.

Manchester Üniversitesi’nden ve BAE Systemin’den bir konsept (UAV) olan MAGMA, hava üfleme sistemi kullanarak uçuyor; mekanik kanatlara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. MAGMA – uçakları manevra etmek için benzersiz bir üfleme havası sistemi kullanacak, küçük ölçekli bir insansız hava aracı (UAV) – gelecekteki daha gizli uçak tasarımlarının önünü açıyor. Şeylere rağmen bazı talep edebilir , askeri uçak görünmez değildir. Ancak, Manchester Üniversitesi’nden iki mühendislik öğrencisi, bunu gerçekliğe bir adım daha yaklaştırmak için bir kontrol sistemi geliştiriyor.

Will Harley ve Alex Bennetts yaşlı bir havacılık problemini çözmeye çalışıyorlar – flep kullanmadan uçakları nasıl kontrol edebilecekler. Şu anda, uçağın kuyruk ve kanatlarında bir jetin yavaşlaması veya yönlendirilmesi için kullanılmaktadırlar. Ancak, çok fazla bakıma ihtiyaç duyuyorlar, büyük ve tıknazdırlar ve özellikle askeri uçaklarla – görünür olanlar için uygundurlar. Bu düzlem biraz farklıdır – havanın uçağın etrafında nasıl aktığını değiştirerek manevra yapabilir, hantal fleplere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

BAE Sistemleri

Projenin kıdemli bir akademisyeni ve lideri olan Bill Crowther, laboratuarda test edilen şey aslında yaklaşık 60 yıldır insanların yapabileceği şeylerden biridir ancak şimdi işe yaramak için kanadı kesmek yerine değişti. havanın etrafına akışı.

BAE Systemin’den bir ekiple koordine edilen uçuş denemelerinin ilk aşaması, manevra yapmak için bir tür hava üfleme sistemi kullanan küçük ölçekli insansız hava aracı MAGMA kullanılarak üniversitede tamamlandı. uçak. Crowdy “” Şu anda değiştirdiklerimiz, bu kontrolleri çok daha yüksek güç yoğunluğuyla yapabilmemiz, böylece bu kontrollerden çıkan süpersonik hava alabiliyoruz “dedi. “Bir kanadın arka kenarında çok küçük oluklar var ve uzaktan kanat farklı görünmüyor ancak yukarı ve aşağı hareket eden bu büyük kanatlara sahip olmanın aynısı bu süpersonik kontrollere sahip.”

Bu, MAGMA’nın deneme aşamasında olduğu, kanat sirkülasyon kontrolü olarak bilinen ve uçak motorundan hava alır ve uçakları kontrol altına almak için kanadın arka kenarı boyunca süpersonize üfleyen tekniklerden biridir. Test edilen diğer teknoloji, uçağın yönünü değiştirmek için egzozu saptırmak için üfleme havası kullanan akışkan itme vektörüdür. Crowther, “Bu tür şeylerin jet motorları olduğundan uçakların etrafındaki havayı kontrol etmek yerine motorun arka tarafında çıkan havayı da kontrol edebiliyor” diyor. “Jet egzozunun koşullarını değiştirerek jetin vektörel olarak aşağı ve yukarı çıkmasını sağlayabilir ve temelde itici jet uçaklardan yönlendirilebilir.”

Daha kalın, kusursuz bir tasarım askeri jetlerin daha sakin olmasını, uçmanın daha kolay olmasını ve hepsinin gelişmiş bir kontrol sistemi ile yardımcı olmasını sağlayacaktır.

Oldukça çevik askeri uçaklar , jet yönlendiren mekanik püskürtücüler var, ancak Crowther, oldukça ağır olmak da dahil olmak üzere bir takım sorunları olduğunu belirtiyor. “Aynı şeyleri hareketli parçalar olmadan yapabiliyorsanız, daha temiz ve daha temiz bir kontrol türü” diyor.
Askeri uçakların diğer ana yararı, daha az görünür olması. Şu anda, jetler aerodinamik, düşman uçaklarının algılama olasılığını düşüren herhangi bir şey için ikinci seçenek olarak tasarlandı. Crowther, “Bulduğunuz şey, uçağın şekilleri uçmak için çok iyi değil ama bunlar bu gelişmiş kontrol konseptleriyle uçuyorlar” diyor Crowther, ekibinin gelişmekte olduğu uçağın yanı sıra ileri kontrolden daha iyi bir uçaktur. sistemleri ve düşük gözlenebilirlikle “İdeal olarak, herhangi bir frekansta herhangi bir radar dalgasını yansıtmamak için tasarlanmış bu kalın şekli istiyor ve bitlerin dışarıya yapışmasıyla görünmek istemiyorsunuz” diyor.

Dört metre uzunluğunda olan MAGMA uçağının bir sonraki aşamasında 50 kilo ağırlığında olan ve saatte sadece 100 mil hız olan havacılık endüstrisi standartlarına yüksek düzeyde dayanıklılık ve yüksek güvenilirlik sağlayan kontroller geliyor. Ancak ısı gibi diğer hususlar da var – kontrol vanaları, hava sıcaklığı yaklaşık iki üç yüz santigrat derecede ve ayrıca inanılmaz derecede hafif olmalı. Şu an MAGMA düzlemi bir pilot tarafından, bir model uçak gibi bir yere sürülür. “Sıvı kontrolleri basit bir şekilde yapmalıyız, böylece pilot, bu farklı denetimleri kullandığını fark etmemekte, ona göre sadece uçakları uçuracak klasik bir asansör ve dümen gibi hissedeceksiniz” dedi.Testler başarılı olursa, teknoloji gelecekteki askeri uçakların daha hafif olmasına, daha gizli, daha hızlı ve verimli askeri ve sivil uçak. Crowther, “Büyük bir model uçak gibi ama insanlı bir hafif uçak gibi inşa edilmiş” diyor. “Şu anda oldukça benzer bir uçak yok” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir