Kapat

Büyük Bir Asteroid Neredeyse Dünya’ya Çarpıyordu!

Büyük bir asteroit dünyaya yakın bir geçiş yaptı.

Büyük bir asteroit dünyaya yakın bir geçiş yaptı.

Gazetelerdeki ve diğer yayınlardaki korkutucu birçok başlık,  Dünya’nın yakınından geçecek büyük, “potansiyel olarak tehlikeli” bir asteroid hakkında konuşuyor.

Bu arada, yeni keşfedilen bir araba ebatlı asteroit, Perşembe günü, yapay uyduların yörüngesinde olan bu cisim 100 kat fazla bize yaklaştı.

Asteroid 2018 BD, Catalina Sky Survey aracılığıyla keşfedildikten sadece yedi saat sonra, yani 7: 43 sularında PT, 22.000 mil (35.406 km) mesafedeki gezegenimizin yakınından uçtu.

Özellikle, jeosenkron yörüngedeki uydular, tipik olarak yaklaşık 22.236 mil (35.786 kilometre) yüksekliktedir. Bu nedenle 2018 BD, diğer uzay kaya görüntüleme başlıklarına kıyasla çok daha tehlikeli olabilir: Gökdelen boyutlu  2002 AJ129 , 4 Şubat’ta 2 milyon kilometre uzaklıkta veya 10 kattan daha fazla mesafeden geçecektir. (Bu mesafe,Dünya ve ayı arasındaki mesafe kadardır.)

Gerçekte, asteroid, yaşam için büyük bir tehdit oluşturmaz. Ancak, “potansiyel olarak tehlikeli” etiketli bina büyüklüğündeki kayalar çok fazla sorun olacak kıvama gelebilir.

2018 BD, küçük olduğu için çok fazla yankı oluşturmamıştır ve eğer Dünya ile bir çarpışma rotasında olsaydı, birçoğu atmosferde yanabilirdi. Ancak, jeosenkron yörünge yakınlığı 2002 AJ129 gibi dikkat çeken daha uzak, daha büyük asteroitlerden daha tehlikeli olmasını sağlıyor.

Bir uydu ile çarpışma, diğer uydularla çarpışan yörünge boşluğu önemsiz parçacıklarının tümünü oluşturabilir. En kötü senaryoda, basamaklı çarpışmalar , alana erişimimizi esasen kesen ve muhtemelen uydu bağımlı global iletişim sistemimiz üzerinde büyük etkilere sahip olan Kessler Sendromu adlı bir şeyi tetikleyebilir  .

Gerçekçi olsa da, bir uyduya çarpan 2018 BD gibi küçük bir asteroid kavramı sizi gece boyunca uyutmamalıdır. Jeosenkron yörüngenin yüksekliği yakınına gelse bile, o aralıkta hala çok sayıda üç boyutlu alan var ve bir çarpışma pek mümkün olmayacak (kesinlikle imkansız değil).

Muhtemelen daha önemli olan potansiyel olarak tehlikeli bir asteroidin gerçekte ne olduğunu bilmektir: gökbilimcilerin düşündükleri bir şey izlemeye değer. Ufuktaki olası tehlikeli fırtına bulutlarının aksine, ölümcül bir yıldırım cıvatasını yolundan atmamıştır. Yine de, onlara göz kulak olmak en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir