Kapat

Bilgisayarınızın Maruz Kalabileceği Güvenlik Hatası

Anasayfa
Uncategorized Bilgisayarınızın Maruz Kalabileceği Güvenlik Hatası
Bilgisayarınızın Maruz Kalabileceği Güvenlik Hatası

Güvenlik merkezine göre yeni keşfedilen bir yazılım güvenlik açığı Windows ve Mac bilgisayarını tehlikeye sokabilir. Güvenlik açığı, kötü amaçlı yazılımlar tarafından sistemlere derin erişim sağlamak için kullanılıyor.

Hata, genişletilebilir bellenim arabirimini veya EFI‘yi içeriyor; bu, güç düğmesine basıldığında çalışan ilk arayüzdür.

Duo Labs ekibi, 74.000 Apple Mac’teki testlere dayanarak, EFI yazılımının işletim sistemiyle aynı anda güncellendiğini ve potansiyel olarak kullanılabilecek bir güvenlik açıklığı bıraktığını tespit etti. Araştırmacılar, güvenlik açığının Windows PC‘lerini de etkileyebileceğini belirtti .

Risk değerlendirmesi

İyi haber şu ki, EFI güvenliği yüksek olduğu için sistemimiz daha iyi korunmakta

Dahası, Duo Labs, bu güvenlik açığını aktif olarak kullanan herhangi birinin henüz tespit edilmediğini belirtti. Hatayı düzeltmek için Apple ve diğer bilgisayar üreticileriyle birlikte çalışıyor. Araştırmacılar “Çoğu durumda çoğu insan için risk şu anda ciddi değil” diyor.

Mac makinesindeyseniz, yazılımın en son sürümüne (macOS High Sierra) güncellemesi bu güvenlik açığını ortadan kaldırmak için yeterlidir. Güvenlik açığının nasıl çalıştığı ve bir saldırıdan nasıl korunacağınız hakkında daha fazla ayrıntı için Duo Labs bloguna bakabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir