Kapat

Benjamin Franklin Elektriği Keşfetmek İçin Gerçekten Uçurtma Mı Kullandı?

Anasayfa
Bilim Benjamin Franklin Elektriği Keşfetmek İçin Gerçekten Uçurtma Mı Kullandı?

Hepimize Benjamin Franklin’in fırtına sırasında uçurtmaya bir anahtar takarak fırtınayla elektrik enerjisi keşfettiğini söylüyorlar, ancak araştırmacılar bunun son derece tehlikeli ve imkansız olduğunu belirtiyorlar.

Massachusetts doğumlu Benjamin Franklin, mucit, yazar, filozof ve Birleşik Devletlerin kurucu atalarından biriydi. Aslında, Bağımsızlık Bildirgesi, Fransa İttifakı Antlaşması, Paris Antlaşması ve Anayasa da dahil olmak üzere yeni ulusun belgelerinin hepsine imza atan tek kişiydi. Ve aynı zamanda, uçurtmanın mucidiydi. Elektriği keşfetmek için evde kullandığı uçurtmayı bile kullanması muhtemel bir olaydır.

Elektrik olmadan yaşıyor ya da çalışıyor buna inanabiliyormusunuz? Ama o günlerde birkaç kişi birçok fikir verdiler. Franklin’in yeniliklerinin birçoğu hala modern yaşamla alâkalı olduğu kesin.

Ancak Franklin, elektriğin kullanışının faydalı olabileceğini ve onunla deney yapan birçok bilim adamından birinin olduğuna inanıyordu. Franklin’in şimşek gözlemlerine dayanarak, bunun bir elektrik türü olduğunun farkına vardı. Bu fikri, 1751’de yayınladığı “Elektrikle İlgili Deneyler ve Gözlemler” adlı bir dizi mektupla detaylandırdı. (Çeşitli kaynaklardan alınmıştır)

Franklin, evinin yakınında bir kilise çanının (ki bu yıldırım deneyi yapmayı planladığı) inşa edilmesini sabırsızlıkla beklerken bir başka, daha erişilebilir bir fikir buldu. 1752’de Franklin iki sopayla, ipek bir mendil ve sicim kullanarak bir uçurtma yaptı. Elektrik yüklerini depolamak için tasarlanmış bir Leiden Jar (veya Leyden Jar) içine bir metal anahtar yerleştirdi.

Uçurtma şimşek tarafından vuruldu ve anahtarı elektriklendirdi ve Franklin’e bir ipucu verdi. Franklin ise şok içindeydi. Bu ona yıldırım ile elektriğin aynı şey olduğunun bilgisini verdi.

Ancak, birçok kişi deneyin aslında bu şekilde gerçekleşmediğinden bahsediyor. Bazıları Franklin’in bir yıldırım çarpmasının ölümcül olacağını bildiğini ileri sürdü. Sonuçta, bir yıl önce yazdığı “Elektrik Üzerine Deneyler ve Gözlemler” mektuplarında bir yıldırım çubuğu tasarımını detaylandırmıştı. Franklin’in mektubu, şimşeğin tehlikelerinden bahsetti; uçurtma denemesinde bulunmayacak bir şey. Gerçek şu ki uçmakta olan uçurtmaya yıldırım vursaydı, muhtemelen onu öldürmüş olurdu.

Havanın fırtınalı olduğu Franklin’in uçurtmayı uçurması çok daha olası bir durum gibi duruyor. Zamanlaması nedeniyle, yıldırımdan vurma riskini azaltmayı başarıyor, ancak teorisini kanıtlamak için yeterli bir elektrik yükü yakalayamamıştı.

(Bu bilgiler çeşitli kaynaklardan alınmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir