Kapat

ASUS Tinker Board’unu Raspberry Pi’nin SBC Alanına Girdi

Anasayfa
Uncategorized ASUS Tinker Board’unu Raspberry Pi’nin SBC Alanına Girdi
ASUS Tinker Board’unu Raspberry Pi’nin SBC Alanına Girdi


Dizüstü bilgisayarları, Monitörleri gibi teknolojik aletlerle bilinen ASUS, mikro-PC pazarına girmeye karar verdi.

Raspberry Pi, SBC (Session Border Controller) pazarının en yaygın donanımı haline geldi. Ancak, Raspberry Pi ekibi yeni bir hedefe imza attı. Bu durum ise yeni rakipler meydana getireceği kesin.

Raspberry Pi, 2012 yılında piyasaya çıktı ve çıktığı gibi piyasayı sarstı.

Yönetimin asıl amacı, bilgisayarla ilgilenen çocuklara bilgisayar bilimini teşvik etmekti. Beş yıl sonra, Raspberry Pi,  beş farklı mikrobilgisayarını 10 milyondan fazla miktarda sattı. Son zamanlarda, Raspberry Pi Vakfı Ahududu Pi Zero W’yi  (yerleşik kablosuz yetenekleri de dahil) piyasaya sürdü.

2016 yılının Eylül ayının sonlarında, Raspberry Pi , PIXEL (“Pi Improved Xwindow Environment, Lightweight” anlamına gelen) cihazları için yeni bir desktop tanıttı. Bu Raspberry Pi’nin desktop ortamı için büyük bir yazılım güncellemesi. PIXEL, rafine edilmiş bir arayüze ve birkaç yeni programa ve özelliklere sahip olduğunu da söyleyelim.

ASUS  Tutulacak mı?

ASUS şimdi SBC alanına adım attı. Raspberry Pi’ye karşı rakip Tinker giriş yaptı. Dört çekirdekli bir Rockchip System on Chip (SoC) var. Pi 3 ile aynı 3.4 “x 2.1” boyutunda ölçülere sahip ancak HDMI 2.0 portu üzerinden 4K’yi de destekliyor.

Ve bu avantajlalara rağmen fiyatlar da kabarık: Tinker 60 $, Raspberry Pi 3 40 $

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir