Kapat

Artık Mars’ta Tarım Yapılabilecek! Ayrıntılar Burda

Anasayfa
Uncategorized Artık Mars’ta Tarım Yapılabilecek! Ayrıntılar Burda
Artık Mars’ta Tarım Yapılabilecek! Ayrıntılar Burda

Birleşik Arap Emirlikleri Mars’ta tarım Projesini Dünya’ya sundu.

Önce bir Mars soruşturması başlatma planlarını açıkladılar. Sonra Kızıl Gezegeni kolonize etmek için bir hırs oldu.
Şimdi BAE’nin yeni bir hedefi var – alan tarımına bir merkez olmak ve Mars’ta gıdaların nasıl yetiştirilebileceği üzerine araştırmaların teşvik edilmesi.
Uzay sektörü, eski Nasa Apollo 15 astronotu Al Worden’i içeren sergiler, konferanslar ve konuşmacılarla Dubai Airshow’un büyük bir özelliğidir.
Ancak bir BAE Mars araştırması 2020’de Japonya’dan ayrılmadan önce bile – BAE, Mitsubishi Heavy Industries ile ortak çalışıyor – Körfez devleti şimdi alan tarımıyla ilgili niyetlerini açıkladı.

BAE Uzay Ajansının üst düzey stratejik plancısı Rashid Al Zaabi “Mars ile çöl arasında benzerlikler var” diyor. “BAE’nin peyzajı, toprak, benzer.”
Ekliyor: “Oraya vardığımızda yemek zorunda kalacağız.” Araştırma, sadece alanın derslerini öğrenmekle kalmıyor aynı zamanda yeryüzündeki tarımın nasıl geliştirileceğini de araştırıyor.
Özellikle, BAE’nin çalışmaları, palmiye tarihini inceleyecek, sert çöl koşullarında toprakta fazla su veya besin olmadan hayatta kalan bir ağaç.
Araştırmacılar, uluslararası alanda ortak çalışanlarla birlikte çalışarak, uzayda büyüdüklerinde zaten başarılı oldukları gösterilen üç gıdanın, marul, çilek ve domates gibi bitkileri kapsayan uzay tarımında yapılan araştırmalar üzerine inşa etmeyi umuyorlar.

Al Zaabi, tarih avucunun bölge ile sembolik bağları nedeniyle yiyecek ve barınak kaynağı olarak seçildiğini belirtti.
Her ne kadar bu kadar çok şey fantezi gelse de, ekonomik sebeplerin altında yatan temel bir sebep var. Birleşik Arap Emirlikleri ve özellikle Dubai ve Abu Dhabi, petrol çağının sona ermesi için hazırlık amacıyla ekonomiyi pompalamaya çalışıyorlar.
Turizm ve havayollarının büyük bir genişlemesiyle, onlarla birlikte gelen ilişkili hizmetler ve mühendislikle başladı. Şimdi BAE bilim ve yüksek teknoloji sektörlerine giriyor.

Mars Misyonu sorununun proje yöneticisi Omran Sharaf, “Arap bölgesindeki 100 milyon genç var” diyor. “

Gelecekte rol oynamalarını ve bölgeyi bir sonraki seviyeye götürmelerini istiyoruz. “(BAE nüfusu yaklaşık 900 milyon, bunlardan sadece 1.4 milyonu Emirati vatandaşı).
“Petrol sonrası, bilgi temelli, yaratıcı bir ekonomi yaratmakla ilgili, bu yüzden iyi kurulmuş bir bilim merkezi haline gelmenin önemi var.Birçok mühendis yarattı, ancak birçok bilim insanı yaratmadık.” [Mars projesi] tamamen bilimsel bir misyon. “
BAE, uydular da dahil olmak üzere uzay sektörüne 5.4 milyar dolardan fazla yatırım yaptı.
Airshow’ta bir Mars sondajının son bir tam ölçekli maketi açıldı.
Anket uydu, yalnızca Emiratis’ten oluşan bir ekip tarafından geliştirildi, uzay ajansı söyledi ve su arayacak ve atmosfer koşullarını değerlendirecek.

BAE, gezegenin sömürgeleştirilmesine odaklanan Mars Bilim Kenti’nde de çalışmalara başladı. Çöldeki kubbeler serisi, iki milyon metrekare yaşam alanı ve araştırma tesisleri ile yiyecek, su ve enerji ihtiyaçlarını araştırıyor.
Mars misyonu Birleşik Arap Emirliğini yalnızca dokuz ülkeden biri haline getiriyor; Sharaf, “Tesisler ve eğitim – bilim, laboratuvarlar, üniversiteler – yatırımımızın çok büyük olması gerektiği anlamına geliyor” diyor.
Ve Apollo 15 komuta modülü pilotu Al Worden’e göre, uluslararası işbirliği de gerektirecek. BAE’nin projesinin tutkusu ve şimdiye kadar elde edilenlerden çok etkilendi. Ancak ekliyor: “Teknolojik meydan okuma ölçeği bir ülke için çok fazla olacak.”

Muhammed Bin Rashid Uzay Merkezi direktörü Yousuf Hamad Al Shaibani, mekanı hava fuarının büyük bir özelliği haline getirmenin amacı, uluslararası uzmanların katılımını sağlamaktı.
Sanayiyi bu haftaki iki yıllık Dubai Airshow’unun böylesine büyük bir özelliği haline getirmek “büyük uluslararası havacılık şirketleri ve kurumlarıyla bir araya gelme ve stratejik ilişkiler kurma fırsatı” anlamına geliyordu.
Hatta BAE hükümdarı “ezeli bir meydan okuma” olarak ne yapmaya çalıştıklarını tarif ettiler. Her şey planlandığı gibi ilerliyorsa, son adım Mars’ta insanlı iniş olacak – önümüzdeki 100 yıl içinde.
Asla gerçekleşmeyebilir. Ancak en azından ülke Körfez’de yeni nesil bilim insanları yaratacak ve çölde daha fazla meyve ve sebze yetiştirmeyi öğrenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir