Kapat

Arduino Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Arduino nedir? Nerelerde kullanılır? Arduino , elektronik projeler oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Arduino, hem fiziksel programlanabilir devre kartından hem de yazılımsal IDE’den (Tümleşik Geliştirme Ortamı) oluşur.

Arduino, iletişim ve fiziksel nesneleri (LED, servolar, butonlar vb.) Kontrol etmek için mikroişlemci ve giriş/çıkış (I/O) pinlerine sahip açık kaynaklı programlanabilir bir devre kartıdır. Arduino kartı, USB veya harici güç kaynağı ile çalışabilmektedir. Bunun sonucunda bağlı olan tüm birimler enerjiyi kullanacaklardır.

Arduino programlarken C++’a benzer bir yazılım dili kullanılmaktadır. Arduino tümleşik geliştirme ortamı (IDE), prototipleme ve projelerde bağımsız kullanım için kod yazmanıza, derlemenize ve daha sonra Arduino’nuza yüklemenize olanak tanır.

Proje geliştirme konusunda tamamen özgür olabileceğiniz Arduino’da, kendi muhteşem projelerinizi, gerekli malzemeler ile yapmaya hemen başlayabilirsiniz. O zaman öğrenmeye ne dersin!

Ayrıca Okumalısın: Arduino’ya Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Arduino Çeşitleri Nelerdir? Arduino Modelleri

Arduino donanımının “açık kaynak” olmasından dolayı, Arduino kartının şemasını her yerde görebilirsiniz. İnternette “Kendi Arduino’nu yap” “Arduino nasıl yapılır” gibi araştırmalar ile kendi Arduino’nuzu yapabilirsiniz.

İşte Arduino modelleri;

Arduino Uno

Arduino’ya başlangıç yapmak istiyorsanız sizin için en iyi tercih Arduino Uno olacaktır. Arduino Uno, internet ortamında kaynak kodunu bulabildiğiniz çoğu proje ile uyumludur. Uyumlu olması bu modelin en çok tercih edilme sebeplerinden birisi haline getiriyor.

Arduino Nano

Arduino Nano, Arduino Uno ile tamamen aynı özelliktedir. Ancak Nano modelinin küçük olmasından dolayı pin sayıları yeteriz kalabilmektedir. Test amaçlı ya da küçük projelerde Arduino Nano modelini kullanabilirsiniz.

Arduino Lilypad

Arduino Lilypad, giyilebilir teknolojide sıkça kullanılan Arduino modeli olarak karşımıza çıkıyor. Kumaşlara dikilebilme özelliğindeki Arduino Lilypad ile dilediğiniz gibi giyilebilir teknoloji ürünleri yapabilirsiniz.

Arduino Mega 2560

Arduino Mega 2560, diğer Arduino modellerine göre daha fazla belleğe ve Giriş – Çıkış pinine sahiptir. Bu Arduino modeli en güçlü model olarak kullanılmaktadır. Ancak çok fazla bellek kullanımı ve Giriş – Çıkış pinine ihtiyacınız yoksa Uno modeli sizin için en ideal çözüm olacaktır.

Arduino Aksesuarları (Shieldler)

Shieldler, kelimenin tam anlamıyla Arduino’nuza ek işlevsellik kazandırır. Arduino’nuzun üzerine oturan bu shieldler kartınıza ek özellikler kazandıracaktır. Aynı anda birden fazla Shield da ekleyebilirsiniz.

Bazı Shield Örnekleri

Ethertnet Shield

Bu en popüler shieldlerden biridir, çünkü Arduino’nuzu internet üzerinden iletişim kurmasını ve kontrol edilebilmesini sağlar.

XBee

XBee shieldı noktadan noktaya kablosuz iletişimi kolaylaştırır. Bunu iki Arduino’yu birbirine bağlamak için kullanabilirsiniz. Çalışma mantığı tıpkı bir telsiz gibidir.

Daha fazla Shield modellerine internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Programlama

Arduino IDE Java ile yazılmış bir kod yazma ve derleme editörüdür. Arduino’nuzun tüm yazılım fonksiyonlarını kontrol etmenizi sağlar.

Yazdığınız her programa taslak denir ve derlenir ardından IDE kullanılarak Arduino’nuza yüklenir. Birçok örnek projeye ücretsiz bir şekilde çeşitli internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda Arduino nedir? Arduino çeşitleri nelerdir? Arduino shield nedir? tarzında soruları ele aldık. Yeni başlayanlar için rehber olması adına hazırlanan yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. İstek ve önerileriniz için iletişime geçmeyi unutmayınız.

“Arduino Nedir? Nerelerde Kullanılır?” üzerine 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir