Kapat

Apple Son Bir Haftadır Yazılım Sorunlarıyla Mücadele Ediyor

Anasayfa
Uncategorized Apple Son Bir Haftadır Yazılım Sorunlarıyla Mücadele Ediyor
Apple Son Bir Haftadır Yazılım Sorunlarıyla Mücadele Ediyor

Hafta sonu Apple’ın yazılım mühendisleri için uzun bir süreç oldu. Bir Twitter kullanıcısı Mac’e fiziksel erişimi olan herkesin bir şifre bile girmeden sistem yöneticisi ayrıcalıkları kazanmasına izin veren macOS High Sierra için kritik bir güvenlik açığı ortaya çıkardıktan sonra her şey Salı gününden itibaren başladı. Yazılım hataları giderilmeseydi çok tepki gelecekti ancak Apple, bunu kamuya açıklandıktan 24 saat sonra sorunu düzeltmeyi başardı.

Apple’ın sözcüsü, “Güvenlik, her Apple ürünü için en önemli önceliğe sahip ve maalesef bu macOS sürümüyle ilgili sorundu” dedi. “Bu hatayı büyük bir pişmanlığa borçluyuz ve her iki Mac kullanıcıdan da, bu güvenlik açığına maruz kaldıklarından dolayı özür dileriz. Müşterilerimiz daha iyisini hak ediyor. Bunun bir daha olmasını önlemek için geliştirme süreçlerimizi denetliyoruz “dedi.


APPLE’IN HIZLI MACOS DÜZELTMESI, BAŞKA SORUNLARI DA BERABERINDE GETIRDI
Geliştirme süreçlerinin denetimi başladığında, bu yazılım düzeltmesinin sonucu olarak macOS tarafında diğer sorunlar ortaya çıktı. Apple’ın güvenlik güncelleştirmesi, Mac kullanıcılarının Mac’lerinde kimlik doğrulamasını veya dosya paylaşımına bağlanmasını engelleyen bir problemin ortaya çıkmasına neden oldu. Apple, Mac sahiplerinin dosya paylaşımlarına tekrar erişim kazanmasına yardımcı olan bu kullanıcılara yönelik bir düzeltmeyi ayrıntılarıyla anlatan bir başka destek belgesi yayınlamak zorunda kaldı.

Bu sorunlar Aple’ın itibarı için kötü gibi gözüküyor ancak geçen gece yapılan son raporlar Wired’in Andy Greenberg , işletim sistemini High Sierra’nın orijinal sürümünden yeni 10.13.1 güncellemesine yükseltmeyen, ancak Apple’ın yamasını yükleyen çok sayıda Mac kullanıcısının, en yeni MacOS’ları yükledikten sonra kök sorununu tekrar gördüğünü bildiriyor.. Apple’ın ayrı düzeltme ekini yeniden yüklemek, kullanıcılara yardımcı olmadı. 

Mac kullanıcılarının kafası karışık durumda, ve bazı iPhone kullanıcıları da bir takım sorunlarla karşı karşıya. Bu sabah 12: 15’de bir iOS 11 hatası bazı iPhone’ları çökertmeye başladı. Apple, iOS’u yıllar içinde defalarca etkileyen tuhaf zamana bağlı hataların geçmişini yaşamıştı; ancak bu belirli sorun, hatırlatıcılar gibi uygulamalar için tekrar eden bildirimlerle ilişkili görünmektedir. Dün gece geliştiricilere iOS 11.2’nin son geliştirici beta’sı verdikten sonra, Apple, bugün çökmekte olan sorunları çözmek için tüm iPhone sahiplerine iOS 11.2 yayınlama kararı aldı.

Apple genellikle IOS güncellemelerini Salı günü yayınlar; ancak bu hata açıkça şirketin piyasaya sürülmesini potansiyel olarak planlamış olduğun zamandan çok daha erken yapmasına neden oldu. iOS 11.2, otomatik olarak “IT” sözcüğünün otomatik olarak otomatik olarak düzeltilmesini gerektiren yeni bir otomatik düzeltme sorunu için bir düzeltme içerir .

Apple yazılım sorunlarının haftasını tekrar ele alalım:

macOS High Sierra kritik kusuruyla root yönetici erişimi
macOS High Sierra güncellemesi yayımlandı, ancak dosya paylaşımını sonlandırdı
iOS 11 bazı iPhone’larda tarih hatası nedeniyle çöküyor
macOS High Sierra düzeltmesi bazı sistemlerde doğru kurulmuyor.
iOS 11.2 erken iPhone kilitlenme hata düzeltmek için yayımladı

Apple, iOS çalıştıran 1 milyardan fazla cihaza sahip ve güvenlik açıkları veya sorunları, milyonlarca insanı, macOS’tan daha büyük ölçekte etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir