Kapat

Akıllı insanların beyni nasıl çalışır?

Anasayfa
Uncategorized Akıllı insanların beyni nasıl çalışır?
Akıllı insanların beyni nasıl çalışır?
Araştırmacılar, ortalama seviyenin üzerinde olan kişilerin beyinleri farklı bir şekilde “kablolu” olduklarına dikkat çekiyor. Yeni bir araştırma, zekanın bazı bölgeler arasındaki bağlantıların artması ve diğerleri arasındaki etkileşimin azalmasıyla bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

Almanya’daki Goethe Üniversitesi Frankfurt araştırmacıları, akıllı insanların beyinlerinin nasıl işlediğine dair çok şey düşünüyorlar.

Önceki araştırmalarda, Goethe Üniversitesi Frankfurt Psikoloji Bölümü’nden Kirsten Hilger, Christian Fiebach ve Ulrike Basten, akıllı insanları birbirinden ayıran önemli beyin aktivasyon paternleri olduğunu ortaya koydu.

2015 yılında bu ekip beyindeki frontal ve parietal bölgelerin yüksek bir IQ’lu insanlarda daha etkin şekilde etkinleştirildiğini gösteren bir makale yayınladı .

Bulguları bu yılın başlarında bildirilen yeni bir araştırma , beyindeki anterior insula ve anterior singulat korteksin akıllı bireyler durumunda diğer bölgelerle daha aktif bir şekilde bağlantılı olduğunu da ekledi.

Aynı zamanda, araştırmacılar, yüksek IQ’nun, temporoparietal kavşakta azalmış bir bağlantı ile ilişkili olduğunu belirtti. Söz konusu bağlantı, temporal ve parietal lobların birbirine bağlandığından anlaşılıyor.

Basten, “Bu bölgelerin beyin ağına farklı şekilde topolojik olarak yerleştirilmesi, daha akıllı kişilerin önemli ve ilgisiz bilgileri ayırt etmesini kolaylaştırabilir – ki bu birçok bilişsel zorluk için avantajlı olur”, diye belirtiyor.

Bu bulgularla ilgi alan Hilger ve arkadaşları, beynin aktivasyon ve entegrasyon modellerinin daha yüksek bir ortaklık seviyesi ile nasıl korelasyon oluşturduğunu araştırmaya başladı.

Belirgin beyin modülü bağlantı düzenleri
Ekip, 18-60 yaşları arasındaki 309 katılımcının (110 erkek ve 199 kadın) beyin taramalarını analiz etti. 

Hilger ve meslektaşları, araştırmalarını, insan beyninin “tercihli olarak” birbirleriyle iletişim kurduğu modüllere “bölünmüş” olduğu fikrine dayandırarak, bazı alanların diğerlerinden daha yoğun etkileşime girdiğini düşünüyorlardı. Basten bunu sosyal paylaşım ağlarıyla benzeterek açıklıyor.

“Bu, çoklu alt ağlardan (örneğin, aileler veya arkadaş çevreleri) oluşan bir sosyal ağa benziyor” diyor. “Bu alt ağlar veya modüller içinde bir ailenin üyeleri, diğer ailelerin veya çevrelerin arkadaşlarıyla olduğundan daha güçlü bir şekilde birbirine bağlı.”

Basten, “Beynimiz fonksiyonel olarak çok benzer bir şekilde düzenleniyor,” diye açıklıyor Basten. “Beyin bölgelerinin alt ağları var – modüller – bunlar diğer modüllerden beyin bölgelerine daha zayıf bağlara sahipken kendi aralarında daha güçlü bir şekilde birbirine bağlı.”

Yeni çalışmada, araştırmacılar, yüksek IQ’lu kişilerin belirli beyin bölgeleri arasında daha güçlü bağlandığını tespit ettiler. Daha spesifik olarak, yazarlar, frontal ve parietal kortekste ve kortikal ve subkortikal alanlardaki ağ düğümleri kümelerinin daha kuvvetle birbirine bağlı olduğunu ve daha yoğun şekilde aktif olduğunu belirtti.

Aynı zamanda, ekip bazı beyin bölgelerinin – üstün frontal girus temporoparietal kavşak gibi – “ayrılmış” olduğunu, diğer beyin bölgeleriyle daha az iletişim kurdukları anlamına geldiğini gözlemledi.

Nedensellik nerde yatıyor?
Bu, daha akıllı insanlardaki beyin modülünün içi ve birbirine bağlılığının ilgisiz veya rahatsız edici bilgileri atmaya hazırlandığını önerebilir.

Basten, “Daha akıllı insanlarda bulduğumuz ağ özelliklerinin zihinsel olarak odaklanmamıza, alakasız, potansiyel olarak rahatsız edici girdileri görmezden gelmeye veya bastırmamıza yardım ettiğini varsayıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Bununla birlikte, araştırmacılar, nedensellik bulgularının nerede olduğunu söylemenin zor olduğunu belirttiler.

Daha yüksek IQ’lu kişilerin doğal olarak farklı şekilde kablolanmış olabileceğini, bununla birlikte bu bağlantı biçimlerinin, alışılmış şekilde zahmetli bir entelektüel çalışmaya neden olması nedeniyle olabileceğini de belirtti. Bu gelecekteki araştırmalarla çözülmesi gereken bir bilmece.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir