Kapat

AB’den Google’a 2.7 Milyar Dolar Para Cezası

Anasayfa
Uncategorized AB’den Google’a 2.7 Milyar Dolar Para Cezası
AB’den Google’a 2.7 Milyar Dolar Para Cezası

Avrupa Komisyonunun Google hakkındaki uzun süredir devam 

eden soruşturması nihayet sona erdi ve para cezasıyla cezalandırıldı. Komiser Margrethe Vestager bugün , şirketin 2.42 milyar avro (2.72 milyar dolar) para cezasına çarptırıldığını doğruladı. Bu , Komisyon’un şimdiye kadar ki en büyük mali ceza olduğunu söyledi.

Vestager, yaptığı açıklamada, “Google, hayatımızda fark yaratan birçok yenilikçi ürün ve hizmet üretti, bu iyi bir şey.” Fakat Google’ın karşılaştırmalı alışveriş hizmeti stratejisi, yalnızca müşterilerini kendi markasına çekmeye yönelik olduğunu söyledi. Rakiplerinden daha iyi bir şekilde sunmak yerine, Google, arama sonuçlarında kendi karşılaştırma alışveriş hizmetini tanıtarak ve rakiplerini düşürerek pazar hakimiyetini bir arama motoru ile yaptı.

Google‘ın yaptığı şey, AB‘nin antitröst kuralları uyarınca yasadışı, diğer şirketleri de rekabet edebilme , yenilik yapma şansını inkâr etmesi ve en önemlisi de Avrupalı ​​tüketicilere gerçek bir seçim seçeneği ve yenilikçiliğin tüm avantajlarından vazgeçildiğini vurguladı.”

Soruşturma Nisan 2015’te başladığında Google, fiyat karşılaştırma hizmeti olan Google Alışveriş’in öncülüğünü yerine getirmek üzere görevine getirildi. Google, sonuçları haksız ağırlıklandırmakla suçladı; böylece bir kullanıcı bir ürünü aradığında kendi hizmeti, arama sonuçlarının üstünde veya yakınında sonuçlar yayınlayacaktı.

Kanıtlar, Kelkoo ve Twenga gibi rakip sitelere, Google’ın yerli (veya algoritmik) arama sonuçlarının yalnızca dördüncü sayfasında görülen bazılarına eşit şans verilmediğini gösterdi. Google’ın alışveriş hizmeti kendi genel arama algoritmalarına tabi değildi, bu nedenle herhangi bir sert düşüş görmedi.

Google’a, kararın gereklerini yerine getirmesi ve 90 gün içinde “davranışları sona erdirmesi” gerektiği aksi takdirde ek cezalarla karşı karşıya kalacağı söylendi. Cezai ödemeler Alphabet’s – Google’ın ana şirketi – günlük ortalama dünya çapındaki gelirin yüzde 5’ine kadar ulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir