Kapat

7 Segment Display Hakkında Bilgi (RAPOR)

7 SEGMENT DİSPLAY

Herkeze Selamın Aleyküm 

Bu yazımızda 7 segment display hakkında bilgi edineceğiz. Yazımızı okumaya devam edin.

Displayımız 7 adet çubuk parçası (7 adet ledten ) oluşmaktadır. Elemanın uç sayılarını azaltmak için displayda bulunan ledin anot ve katot uçları birleştirilir ve bu birleştirilen uçlar ortak uç olarak isimlendirilir. Örnek İsimlendirme; Ortak anot,Ortak katot gibi


Displayımızda yanacak olan değerlere örnek vermek istiyorum. Mesela displayımızda “2” sayısını yazmak istiyoruz. Bunun için A,B,D,E ve G segmentlerini kullanırız. Displayımızın “8” numaralı ucu +5v güç kaynağı ile beslenmelidir. Akım sınırlamak için Direnç kullanabiliriz.

UÇLARI HAKKINDA RESİM

Evet 7 segment displayımıza neden 7 segment denildiğini an ve an öğrenmiş bulunmaktayız. Peki ya Anot-Katot uçları . Bunları da az önce görmüştük. Anot yada katot uçları birleştirilerek ortak uç elde ediliyordu.

Ortak Anotlu 
Displaylarda bulunan 7 segment ortak pini ve noktanın ortak pini haricinde 2 adet daha ortak pin mevcuttur. Bu malzemede ledlerin anotları birleştirilmiş ve gerekli girişler katotdan verilmektedir. 
Bunu sonucunda yakmak istediğimiz segmente (-) verilmesi gerekir 
ORTAK KATOTLU?

Displayımızda ledlerin bu sefer katotları birleştirilir ve gerekli girişler katotdan verilir. Yani hangi segmentin yanmasını istersek o segmente (+) vermemiz gerekecektir.


Displayımızın bazı doğruluk tabloları
7 segment display doğruluk tablosu

7 segment display doğruluk tablosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir