Kapat

3D Yazıcı: Tarih, Genel Bakış ve Geleceği

Anasayfa
Uncategorized 3D Yazıcı: Tarih, Genel Bakış ve Geleceği
3D Yazıcı: Tarih, Genel Bakış ve Geleceği

Çoğu insana 3D baskı, gelecekte yaşıyormuş hissi veren mucizevi teknolojilerden biridir . Takma bir uzuv ya da tamamen işlevsel bir araba gibi kompleks bir şey inşa edebilmek hala banal bir teknoloji büyümesinden ziyade söylenemeyen bir sihir gösterisi gibi duruyor.

Bununla beraber, 3D baskı sadece son birkaç senede ana akım haline geldi ve fiyatı daha ucuz. Nereyse her evde olacak kadar ucuzladı ancak hakikatinde bu teknoloji 30 sene öncesine dayanıyor. Aslında, endüstriyel tasarımcılar ve mühendisler, 80’lerin sonlarından beri uçaklar ve otomotiv vasıtalarının prototip parçalarını yapmak için büyük ve pahalı 3 ebatlı yazıcıları etkin bir şekilde kullanıyorlardı.

3D yazıcılar bugün neden bu kadar popüler ve bu teknolojinin yakın gelecekte nerelere gelecek? Önce geçmişi hakkında konuşmaya başlayalım.

3 Boyutlu Baskının Tarihçesi

İlk 3 Boyutlu yazıcı prototipi Dr. Hideo Kodama tarafından 1981’de geliştirildi . UV ışığı ile polimerize edilmiş bir ışığa duyarlı reçineyi tabakayla üç boyutlu plastik modeller üretmek için kullanan yenilikçi bir yöntem icat etti. Ancak, patent gerekliliklerini zamanında dosyalamadığı için ilk stereolithography (SLA) patenti Charles Hull tarafından yalnızca üç yıl sonra 1984 yılında açılmıştı. Bundan birkaç yıl sonra 1988’de diğer iki 3D baskı tekniği Texas Üniversitesi’nden Carl Deckard ve Stratasys Inc.’de Scott Crump tarafından icat edildi.
1992 yılında, Stratasys, gelişmiş eritme ile modelleme yani şu anda en çok 3D yazıcılar tarafından kullanılan üretim teknolojisi kullanılıyor. Üç boyutlu baskı sektörü, yeni teknikler icat edilmeye devam edilerek yavaş yavaş ortaya çıkmıştı.
2000’li yılların başında, 3D baskı teknolojisinin en şaşırtıcı uygulamalarının bazıları, ilk 3D baskılı protez bacaklar bu teknolojiye büyük bir ilgi olarak gündeme geldi. 2009 yılında patentlerin tümü kamuya açık hale geldiğinde, 3 boyutlu baskı devrimi, onlarca öncü şirketin yeni iddialı projelere yatırım yapmaya başlamasıyla başladı. Daha yeni yöntemler verimliliği arttırdı ve maliyetleri düşürdü ve bunun sonucunda bu teknoloji daha fazla kitleye yayıldı Sadece altı yıl içinde, 2010-2016 yılları arasında, 3 boyutlu baskı, tam işlevli bir otomobil, uzayda astronotları beslemek için bir gıda yazıcısı üretmek ve inanılmaz derecede karmaşık prosedürlerle cerrahlara yardımcı olma gibi çalışmalar bu teknoloji sayesinde denenmiştir.

Fiyat Düşüşleri ve Oyun Dünyası

3 Boyutlu baskının bu kadar yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden biri de fiyat düşüşü oldu. 3D yazıcılar neredeyse herkes için uygun fiyatlı hale geliyor. Bir buzdolabı veya TV gibi ortak kullanılan ev eşyaları olmaktan uzak olsa da, birçok küçük-orta ölçekli işletme şu anda bunlardan birini satın alabiliyor.
Kitlesel özelleştirme, 3D teknolojisi sayesinde kendi ürünlerinizi ortaya çıkarmanıza olanak sağladı. Birlikte dolaşan platformlar vasıtasıyla ulaşılamaz hedeflere ulaşma şansı ile birlikte pek çok indie şirketi şaşırtıcı fikirlerini piyasaya sürdü. Geleneksel savaş oyunlarından daha devrimci projelere kadar 3 boyutlu baskı 3D oyun dünyasında yeni bir altın çağına katkıda bulundu . Her gün, milyonlarca yeni güzel şekillendirilmiş modeller, heykelcikler ve minyatürler kitlesel olarak üretilmekte ve dünyanın dört bir yanındaki meraklılarının sevinci için satılmaktadır.

Gelişmeler ve Yeni Malzemeler

3D baskıda en önemli gelişmelerden biri, geniş bir uygulama yelpazesine olanak tanıyan çok çeşitli yeni materyallerin eklenmesiydi. Baskılar artık yumuşak,esnek veya son derece sağlam olabiliyor.
Şekil bellek polimerleri (SMP), ısı veya basınç gibi spesifik uyaranlara maruz kaldıklarında şekil değiştirdikten sonra orijinal haline geri dönme özelliğine sahiptir. Katkı imalatı, insan nakli için kemik, kıkırdak ve kas yapılarını basmak için kullanılabilir. Yeni haplar, ilacın bileşimini manipüle etmek ve yutulduktan sonra hassas bir şekilde kan dolaşımına salmak için katmanlar halinde basılabilir. 3 Boyutlu baskı, dünyadaki en ince, en güçlü ve en esnek materyali tam olarak kullanmak için kullanılabilir.
Bununla birlikte, bu teknolojideki en büyük adımlardan biri, daha az fütüristik metal baskısıyla geldi. Plastik baskıdan çok daha pahalı olmasına rağmen, uygulamaları çok fazla (otomotivden havacılık ve tıbbi sanayiye kadar), fiyatlarının çok yakın bir zamanda çok hızlı düşmesi bekleniyor.

3 Boyutlu Baskı ve Nanoteknolojiler

Karbon nanotüpleri , filamentlerini karbon nanotüp mürekkebi ile kaplayarak 3 boyutlu basılmış plastik nesnelere takviye etmek için birkaç şirket tarafından uygulanmıştır. Sonuç çok daha güçlü ve daha esnek bir ürün ortaya çıkmıştır.
Bazı uygulamalar nefes kesici bir biçimde kendini gösteriyor. 2013’te bir grup Amerikalı bilim adamı , lityum iyonu nanopartikülleri içeren bir mürekkep kullanarak son derece verimli bir pil geliştirdi . Bütün pil, bir kum tanesi kadar küçük olacak şekilde 3 boyutlu olarak basıldı! Bu teknoloji ile, 3 boyutlu baskılı esnek ekranların ve pillerin veya bir atom kalınlığından daha fazla olmayan kaplama katmanlarının üretimini ortaya atabiliriz.

Gelecek ve Zorluklar

3 Boyutlu baskı, şüphesiz geçen yüzyılın en devrim yaratan icatlarından biridir. İlk etapta hala olmasına rağmen, yapımdan sağlık alanına kadar bir çok yönden, üretim ve üretim şeklimizi değiştirmemiz gerekir.
3 Boyutlu yazıcıları yeteneklerinin tümüne göre kullanmak veya sadece onları kalibre etmek hala doğru bir eğitim ve özel bir personel gerektiren oldukça karmaşık bir görevdir. Her şirket, personelini modelleme arayüzleri üzerinde eğitmeye yetecek kadar kaynağa sahip değiller.
Zaten kitlesel üretim mümkün olsa da, sanayi henüz otomotiv sektörü gibi mevcut pazarların en çok ihtiyaç duyduğu hacimleri yönetmeye henüz hazır değil. 3D baskı tekniklerinin, geleneksel imalatları geride bırakmadan hacimlerle ölçeklendirilmesi gerekir. Ekonomimizin büyük ölçekli bir dönüşümü de bir çeşit zorlukla karşı karşıya kalacaktır.
Maliyet düştükçe ve kullanılabilirliği genişledikçe, 3 boyutlu yazıcıların kullanımı daha derinlere nüfuz etmeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir