Kapat

3D Baskı Nedir?

3D Baskı Nedir?

3D baskı, dijital bir modelden fiziksel bir nesne oluşturmanıza izin veren yenilikçi bir teknolojidir. 80’lerde ‘hızlı prototipleme’ adı altında daha ucuz ve daha hızlı prototipleme yapmak amacıyla ilk temelleri atılmıştı. O zamandan beri çok şey değişti ve bugün 3B yazıcılar şaşırtıcı sonuçlar sunuyor ve hayal edebileceğiniz her şeyi sunma imkanı sağlıyor.

3D baskı yazıcısı nasıl çalışır?

3D baskıya ayrıca ek üretim de denir, çünkü geleneksel çıkarmalı üretimden farklı olarak, 3D baskı malzemeyi çıkarmaz, baskıya eklemeler yapar.

Bir şeyi yazdırmak için, önce bir 3D modelleme programında (CAD – Bilgisayar Destekli Tasarım) tasarlayabileceğiniz, oluşturmak istediğiniz nesnenin 3D modeline veya istediğiniz nesneyi taramak için 3D tarayıcı kullanmaya ihtiyacınız olacaktır.

Tasarımınız hazır olduğunda tek yapmanız gereken, açık kaynaklı baskı yazılımlarına aktarmak. Ardından aktardığınız açık kaynak kodlu yazılımlar, tasarımınızı fiziksel bir nesne olarak yazdırılmaya hazır bir gcode dosyasına dönüştürür. Dosyanızı verilen USB belleğe kaydedin, 3D yazıcınıza takın ve baskıya başlayın.

İlgili Haber

3D baskı ile neler yapabilirsiniz?

3D yazıcıların olanakları sınırsız ve şimdi mühendislik, ürün tasarımı, üretim ve mimarlık gibi alanlarda yaygın bir araç haline geliyor. İşte bazı tipik kullanımlar:

Özel modeller

Boyut ve şekil bakımından tamamen ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış özelleştirilmiş ürünler oluşturun. Başka bir teknolojiyle mümkün olmayan bir şey yapın.

Hızlı prototipleme

3D baskı, hızlı bir şekilde bir model veya prototip oluşturmayı mümkün kılarak mühendislere, tasarımcılara ve şirketlere, kısa sürede tasarımları hakkında tekrarlamalı geri bildirim almalarına yardımcı olur.

Karmaşık geometri

Hayal etmesi bile zor olan modeller bir 3D yazıcıda kolaylıkla oluşturulabilir.

Düşük maliyet

Kullanılan malzemelerin ve teknolojinin sayesinde 3D baskı son kullanım parçaları ve prototiplerin maliyeti düşüktür. Modelleri yalnızca gereken malzemeyi kullanarak birçok kez yazdırabileceğiniz için üretim süresi ve malzeme atığı da azaltılmıştır.

“3D Baskı Nedir?” üzerine 5 yorum

  1. Murat says:
  2. Engin Sunal says:
  3. Yakup Topcu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir