Kapat

3D Baskı İle Yaralı Cilde Bakteriler İle Tedavi!

Anasayfa
Uncategorized 3D Baskı İle Yaralı Cilde Bakteriler İle Tedavi!
3D Baskı İle Yaralı Cilde Bakteriler İle Tedavi!

The Verge’nin haberine göre geleceğin yedek cildi canlı bakterilerle oluşturulmuş 3D baskı olabilir!
Bakteri toksinleri parçalamadan vitamin sentezine kadar her şeyi yapabilir. Hareket ettiklerinde, yara lekeleri ve diğer tıbbi uygulamalar için yararlı selüloz adı verilen bir malzeme ipliği oluşturur. Şimdiye kadar, bakteri selülozu sadece düz bir yüzeyde yetiştirilebilirdi. Science Advances’de bugün yayınlanan bir makalede , araştırmacılar bu canlı bakterileri içeren özel bir mürekkep hazırladılar. Mürekkep olduğu için, yalnızca düz sayfalar değil, bir T-shirt, yüz ve daireler de dahil olmak üzere şekillerde 3D baskı yapmak için kullanılabilir.
Bakteriyel selüloz artıklardan arındırılmış, çok miktarda su, yaralara uygulandıktan sonra yatıştırıcı bir etkiye sahip. Doğal bir materyal olduğu için vücudumuzun bunu reddetmesi imkansız ve bu nedenle organ nakli yapılmadan organları taşımak ve korumak için cilt nakilleri, biyolojik sensörler veya doku zarfları yaratmak için birçok potansiyel uygulama var.
Zor kısım selülozun nasıl yapıldığıdır. Bu zararsız bakteriler kendilerini ileriye doğru itmeye yardım etmek için selüloz iplikçikleri üretirler. ETH Zürih’teki bir materyal bilimcisi Manuel Schaffner , malzemeyi yaratmak için hareketli olmalarının gerekliliğini, ancak bu hareketin 3D baskıyı zorlaştırdığını söylüyor . 3D bir şey basmak için, mürekkebin belli bir yolla baskı merdanesinden geçirilmesi gerekiyor ve mürekkebin kalınlığı bakterileri dondurabileceğini açıkladı.
Keşfettikleri “yaşayan mürekkebi”, bakterilerin besin olarak kullandıkları şekerleri içermekte ve bu sayede canlı kalmaya ve selüloz üretimine devam etmektedirler. Ayrıca, parçalanan küçük bir cam boncuk da içerir ve tüm mürekkebin yeniden katılaşmadan önce bir baskı memesinden geçmesine izin verir. Dolayısıyla selülozun çoğu aslında basılı nesnenin yüzeyinde üretilmektedir. 
ETH Zurich’deki karmaşık malzemeleri araştıran yazar Patrick Rühs , ekip normal düz kağıtlardan başka şekillerde de yapabildiğini söylüyor . Bu şekillerde bir cilt filmi, bir tişört ve silikon bir yüz kalıbının üstüne bile selüloz film olduğu açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir