Yükleniyor...

English

Akıllı Telefon İçin Robotik Parmak Aksesuarı Yapıldı!

Akıllı Telefon İçin Robotik Parmak Aksesuarı Yapıldı!

Marc Teyssier ve Fransa'daki iki üniversitende robotik parmak geliştirildi. Küçük bir Arduino ve beş adet servo ile bu mobil telefon için robotik parmağı geliştirdiler. Bu projeye MobiLimb ismi veriliyor.

MobiLimb, seri olarak beş adet döner eklemin kinematik yapısına sahip bir robot manipülatördür. Aktüatörler, sensörler, gömülü elektronik parçalar ve kontrolörden oluşan dört ana parçadan oluşmaktadır. MobiLimb akıllı telefon robotik parmak hakkında detaylı bilgi için aşağıda ki videoyu izleyebilirsiniz.


MobiLimb, mobil cihazlara yerleştirilebilecek kompakt bir form faktörüne sahip, şekil değiştiren yeni bir bileşendir. Mevcut mobil cihazlara (akıllı telefon, tablet) kolayca eklenebilen (veya çıkarılabilen) küçük bir 5 DoF seri robot manipülatördür. Robot cihazlarını kullanarak insan vücudunun sınırlarını aşmayı amaçlayan insan gücünün artmasıyla, bizim yaklaşımımız robotik bir uzuv kullanılarak mobil cihaz sınırlamalarının (statik, pasif, hareketsiz) üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Bu yaklaşım, mobil cihazların form faktörünü ve G / Ç kabiliyetlerinin verimliliğini korurken yenilerini de içeriyor:
  • Kullanıcılar robotik cihazı (giriş) manipüle edebilir ve deforme edebilirler. Görebilir ve hissedebilirler (görsel ve dokunsal geri bildirim)
  • Bir robotik manipülatör olarak, ek modüler elemanları (LED, yakınlık sensörleri) destekleyebilir. 

Akıllı Telefon İçin Robotik Parmak Aksesuarı Yapıldı! Akıllı Telefon İçin Robotik Parmak Aksesuarı Yapıldı! Reviewed by Yakup Topcu on Ekim 03, 2018 Rating: 5

Merhaba, Ben Yakup. İsmi Tekno sitesinin kurucusuyum. Yaklaşık 4 senedir haber yayıncılığı, yazılım, tasarım ve fotoğrafçılık üzerine uğraşlar yapıyorum. Hobi olarak başladığım bu teknoloji sektöründe kendimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

Önerilen Yayınlar × +

Hiç yorum yok

İsmiTekno Sosyal