Yükleniyor...

English

3D Yazıcıda İlk Biyonik Göz Prototipi Basıldı

3D Yazıcıda İlk Biyonik Göz Prototipi Basıldı

3D baskı 21.yüzyılın en devrimci teknolojilerinden biridir. Bu teknoloji ile evler bile inşa edilebiliyor. Minnesota Üniversitesi'nden bir araştırmacı ekibi , ilk kez 3D olarak , yarım küre görünümünde göz retinası üretmeyi başardı.

Bu keşifin amacı , kör insanlara yardım edebilecek ve görmeyenlerin vizyonunu geliştirebilecek bir "biyonik göz" üretmeye yönelik çok büyük bir adım olacağının da altını çizmek gerekir.

Çalışmanın başlatıldığını göstermek için bir kubbe şeklinde yarı küresel eğri camın üzerine elektronik yolların yapılmasıyla oluştuğu görülüyor. Ardından, özelleştirilmiş bir 3D yazıcı kullanılarak, bir gümüş parçası mürekkebi üzerine serpitiliyor.

Araştırmacılar en son olarak , ışığı elektriğe dönüştüren fotodiyotları basmak için yarı iletken polimerik malzemeler kullanmaktadırlar. Tüm süreç yaklaşık bir saat sürmektedir.

Retinanın görmeyi tekrar sağlaması için işlevini taklit eden biyonik göz, gördüğü görüntüleri , görüntü sinyallerini beyne taşıyan retina hücrelerinden gelen elektriksel impulslara dönüştürmek için bir implantla birlikte hareket edileceği öne sürülüyor.

3D Yazıcıda İlk Biyonik Göz Prototipi Basıldı 3D Yazıcıda İlk Biyonik Göz Prototipi Basıldı Reviewed by Yakup Topcu on Eylül 01, 2018 Rating: 5

Merhaba, Ben Yakup. İsmi Tekno sitesinin kurucusuyum. Yaklaşık 4 senedir haber yayıncılığı, yazılım, tasarım ve fotoğrafçılık üzerine uğraşlar yapıyorum. Hobi olarak başladığım bu teknoloji sektöründe kendimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

Önerilen Yayınlar × +

Hiç yorum yok

İsmiTekno Sosyal