Yükleniyor...

English

GPS Nasıl Çalışır?GPS Nedir:İngilizcesi " Global Positioning System " kelimelerinin kısaltması olan GPS(Türkçe:Küresel Konumlandırma Sistemi) uydu sinyallerinden faydalanarak Dünya üzerinde bulunduğunuz yeri ölçer.

Bu sinyalleri yayan sistem ABD Savunma Bakalığın ait, yörüngede sürekli hareket eden uydulardan oluşur.Bu uydular radyo sinyalleri yayarlar ve Dünyadaki GPS araçlaroda bu sinyali alıp konumunuz belirlemek için kullanır.

İlk Ne Zaman kullanılmıştır ?

Dünya Savaşı sıralarında kullanılmaya başlanmış, ilk zamanlarında ”Decca Gezgini” ve ”LORAN” gibi seyir sistemleriyle senkronize edilmiştir.

GPS Sisteminin Çalışma Prensibi:

GPS sisteminin içerisinde 24 adet uydu bulunur. Bu uydular 24 saatlik süreç içerisinde dünya etrafında 2 tam tur döner ve bulunması gereken noktayı enlem ve boylam olarak hesaplar. Piyasada satılan GPS sistemlerinin çok fazla yanlış ölçüm yapanları da, çok ufak sekmelerle bilgi verenleri de mevcuttur.

GPS'in Kullanım alanları:

Sivil kullanım Alanları:

Jeoloji

İşaretleme

İzleme

Navigasyon

Yüzey ölçümü

Harita yapımı


Askeri Kullanım Alanları:

Arama-Kurtarma

Hedef  İzleme

Navigasyon 

Keşif

 Kaç Çeşit GPS Alıcısı Vardır ?

Günümüzde 3 çeşit alıcı vardır

1-Adi Edinimli Kod Alıcısı

2-Taşıyıcı Faz Alıcıları 

3-Çift Frekans Alıcıları


https://www.mailce.com/gps-nedir-nasil-calisir-nerede-kullanilir.html
GPS Nasıl Çalışır? GPS Nasıl Çalışır? Reviewed by Enes YALÇINKAYA on Ağustos 30, 2018 Rating: 5

Merhaba, Ben Enes.17 yaşındayım.İsmi Tekno sitesinde 18.06.2018 tarihinden beri editör olarak görev yapıyorum.Genellikle uygulamalar ve tasarımlar hakkında haber yazıyorum. Bu işe çok ilgiliyim.

Önerilen Yayınlar × +

Hiç yorum yok

İsmiTekno Sosyal