Yükleniyor...

Fütüristik Gen Düzenleme Teknolojisi Kansere Neden Olabilir


Araştırmalara göre, hastaları kurtarmaya yönelik DNA düzenleme teknolojisi kansere neden olabilir.

CRISPR düzenleme aracı ile tehlike, CRISPR-Cas9, hastalığa neden olan bir geni sağlıklı bir şekilde değiştirmek için kullanıldığında ortaya çıkar.

P53 adı verilen protein vücudun hücresel “ilk yardım” kiti olarak işlev görür ve ayrıca bazı CRISPR düzenlemelerinin başarısız olmasına neden olur. CRISPR-Cas9, DNA iplikçiklerini kesmek için makas gibi çalıştığı için, kesim ayrıca p53'ü içeri sokar ve ya kırık hücreyi onarır ya da kendi kendini imha eder.

Karolinska Institutet çalışmasının ortak yazarı Emma Haapaniemi, “Düzeltmeyi planladığımız hasarlı geni başarılı bir şekilde tamir eden hücreleri toplayarak, yanlışlıkla p53'ü olmadan hücreleri de seçebiliriz” dedi.

Fütüristik Gen Düzenleme Teknolojisi Kansere Neden Olabilir Fütüristik Gen Düzenleme Teknolojisi Kansere Neden Olabilir Reviewed by Yakup Topcu on Haziran 13, 2018 Rating: 5

Merhaba, Ben Yakup. İsmi Tekno sitesinin kurucusuyum. Yaklaşık 4 senedir haber yayıncılığı, yazılım, tasarım ve fotoğrafçılık üzerine uğraşlar yapıyorum. Hobi olarak başladığım bu teknoloji sektöründe kendimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

Önerilen Yayınlar × +

Hiç yorum yok

İsmiTekno Sosyal