Yükleniyor...

3D Baskı Nedir?3D Baskı Nedir?


3D Baskı, katık süreçlerini kullanan bir üretim yöntemidir. Üç boyutlu bir nesne oluşturmak için belirli bir malzemeden çok sayıda ince tabaka eklemekten oluşur.
Nesneleri oluşturmak için 3D yazıcılar, 3D dosyalarda toplanan topografik verilere dayanarak yapı programları takip ediyor. Bu sayede 3D Yazıcılar, malzemeyi yalnızca uygun alanlara ekleyerek (veya sağlamlaştırdıklarında) ve nesnenin hacmini  oluşturmak için biriktirir. Her bir 3D dosyası dilimlere bölünür ve katman katmana göre yeniden oluşturulur.
Çok basit bir karşılaştırma dilimlenmiş ekmek hayal etmektir. Bir dilim koyun ve diğerine bir dilim ekleyerek ekmeğini yeniden oluşturun. Tam olarak bir 3D yazıcı bir nesne oluşturmak için ne yapar:
Nesne şeklinin açıklayıcı verileri, 3D dosya adı verilen bir dijital dosyaya özetlenmelidir. Bir 3B modelleme yazılımı kullanılarak ya da zaten var olan bir nesnenin 3D taranarak (örneğin bir 3D taramayla) oluşturulabilir. Gereksinimlere (bireyler, sanayi, tasarımcı, vb.) Bağlı olarak, farklı karmaşıklık düzeylerine sahip çok çeşitli yazılımlar mevcuttur.
3D Printing, yaratıcılık için geniş olanaklar açan fiziksel bir transkripsiyon, bu dijital verilerin bir 'materyalizasyonu' yapar. Bu yeni baskı metodu, tamamen farklı bir mantığı ve daha eski konvansiyonel üretim yöntemlerini gerektirdiği için genellikle devrimci olarak kabul edilir. Geleneksel endüstriyel süreçler ile, makineler malzeme kaldırmak, 3D baskı malzeme ekler.


3D Baskı Nedir? 3D Baskı Nedir? Reviewed by Eray Erler on 4/25/2018 11:55:00 ÖS Rating: 5
Önerilen Yayınlar × +

5 yorum

 1. 3D Baskı teknolojisi için keşke yerli üretim 3d yazıcılar da yapılabilse.Aslında bu yazıyı okuduktan sonra bi tane ben mi yapsam diyorum :)

  YanıtlaSil
 2. 3d baskının önemi her geçen gün artıyor ve gelecekte çok büyük bir önemi olacak çünkü organ bile üretiliyor.

  YanıtlaSil
 3. Anlamakta hâlâ zorlandığım bir teknoloji bu 3D baskı. Detaylıca araştırmam gerekiyor sanırım.

  YanıtlaSil
 4. En önemli konuya değindiniz. Organ basımı için 3D yazıcı. Kulağa çok hiş gelmiyor mu? :)

  YanıtlaSil

İsmiTekno Sosyal