Yükleniyor...

Captcha Ne Anlama Geliyor?


Captcha Ne Anlama Geliyor?

Şimdiye kadar bir web sitesine kayıt olmuşsunuzdur veya bir blogda yorum yaparken karşınıza karmaşık kodları boş kutucuğa girmeniz istenmiştir. O harfini 0 sanıp yanlış girmek de muhteşem bir sinir bozucu durumlardandır.

Peki bu karışık kodlar nedir ve ilerlemek için neden web sitelerine yazmamız gerekiyor?

CAPTCHA Açıklaması

Bu kodlara CAPTCHA denir ve bunlar bir insan varlığı testidir. Web sitelerinin, CAPTCHA kodlarını kayıt süreçlerine ki mantık, spam nedenidir. Bu kodlar, siteye spam göndermeye çalışan bir bilgisayar programının aksine, kayıt yapan veya yorum yapmaya çalışan kişinin gerçek bir canlı insan olup olmadığını kontrol etmenin bir yoludur. Spam önemsiz postanın günümüze eşdeğerdir.
Bir site veya blog sahibi, CAPTCHA gibi birtakım koruma türlerini bu siteye karşı kullanmamış olsaydı, onlarca spam gönderileri her gün alırdı. Ve bu sadece  çok popüler olmayan küçük web siteleri ve kişisel bloglar içindir.

Captcha Ne Anlama Geliyor? Captcha Ne Anlama Geliyor? Reviewed by Yakup Topcu on Şubat 08, 2018 Rating: 5

Merhaba, Ben Yakup. İsmi Tekno sitesinin kurucusuyum. Yaklaşık 4 senedir haber yayıncılığı, yazılım, tasarım ve fotoğrafçılık üzerine uğraşlar yapıyorum. Hobi olarak başladığım bu teknoloji sektöründe kendimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

Önerilen Yayınlar × +

Hiç yorum yok

İsmiTekno Sosyal