Yükleniyor...

Raspberry Pi ve Arduino arasındaki farklar nelerdir?Raspberry Pi ve Arduino oldukça farklı kartlardır. Her kartın kendi avantajları ve dezavantajları vardır. İkisi arasında karar vermek isterseniz, o zaman projenizin amacına bakmak zorundasınız. O halde bu iki kartı da yakından inceleyelim.

Arduino, Massimo Benzi tarafından İtalya'da icat edildi. Arduino basit bir donanım prototipleme aracıydı. Raspberry pi Eben Upton tarafından Cambridge Üniversitesi'nde İngiltere'de öğrencilerinin programlama becerilerini geliştirmek için icat edildi.

Her iki araçta da yeni başlayanlar ve hobi için uygundur. Arduino, mikrodenetleyici sistemi üzerinedir ve Raspberry pi ,mini bir bilgisayardır. Arduino, donanım projelerinde iyiyken Raspberry Pi, yazılım uygulamalarında tercih edilir


Aşağıdaki tablo size aralarında bazı farklılıkları göstermektedir.


SLAhududu PiArduino
1Raspbian OS'li mini bir bilgisayardır. Bir kerede birden fazla program çalıştırabilir.Arduino, bilgisayarın bir parçası olan bir mikro denetleyicidir. Tekrar tekrar bir programı çalıştırır.
2Bir pil paketi kullanarak güç sağlamak zordur.Arduino, bir pil takımı kullanılarak çalıştırılabilir.
3Sensörlerin ve diğer bileşenlerin arabirimi için kütüphaneler ve yazılım yüklemesi gibi karmaşık görevler gerektirirSensörlerin ve diğer elektronik bileşenlerin Arduino'ya bağlanması çok basittir.
4Bu pahalıDüşük maliyetle kullanılabilir.
5Ahududu Pi, Ethernet portu ve USB Wi-Fi dongle'ları kullanarak internete kolayca bağlanabilir.Arduino, internete bağlanmak için harici donanım gerektirir ve bu donanım kod kullanılarak düzgün şekilde gönderilir.
6Ahududu Pi'nin gemide depolama alanı yoktu. Bir SD kart portu sağlar.Arduino, dahili depolama sağlayabilir.
7Raspberry Pi, farklı cihazları bağlamak için 4 USB portu vardır.Arduino'nun bilgisayara bağlanacak tek bir USB portu var.
8Kullanılan işlemci ARM aileden.Arduino'da kullanılan işlemci AVR ailesi Atmega328P'den
9Bu doğru şekilde kapatılmalıdır aksi halde dosya bozulması ve yazılım sorunları yaşanabilir.Bu sadece bir tak ve çalıştır cihazdır. Eğer güç bağlıysa, programın çalışmaya başlaması ve bağlantı kesilmesi halinde durur.
10Önerilen programlama dili python'dur ancak C, C ++, Python, ruby ​​önceden kurulmuştur.Arduino Arduino, C / C ++ kullanır.
Bu iki elektronik kart çok düşük güçte çalışıyor. Ancak Raspberry pi için elektrik kesintisi, yazılımın ve uygulamaların zarar görmesine neden olabilir. Arduino'da elektrik kesilirse kendini yeniden başlatır. Raspberry pi'nin gücü kesilmeden önce düzgün şekilde kapatılması gerekir.

Raspberry Pi, Raspbian olarak adlandırılan tamamen işlevsel işletim sistemi ile birlikte gelir . Bir işlemciye, bellek ve grafik sürücüsüne sahip bir bilgisayarın tüm özelliklerine sahiptir. Pi farklı işletim sistemlerini kullanabilir. Linux tercih ediliyor ama tercihe göre Android de kurulabilir. 

Giriş ve çıkış pimleri bu kartların diğer cihazlara bağlanmasına izin veriyor. Arduino Uno'nun 20 pimine sahipken, ahududu pi2'nin 2 paket giriş / çıkış pimi vardır.

Pi, Arduino'dan 40 kat daha hızlıdır. Pi, Arduino'dan daha fazla 128000 rama sahiptir. Ahududu Pi, Arduino'dan daha güçlüdür .

Arduino, 32KB depolama alanına sahiptir . Bu, kodun saklanması için kullanılır. Bu kod, Arduino'nun işlevlerini belirler. Raspberry pi'nin herhangi bir dahili depolama alanı yoktur.Ancak, mikro SD portu ile bu depolamayı sağlanabilir.

Arduino, Wi-Fi, Ethernet, dokunmatik ekranlar, kameralar gibi harici donanımı kullanarak genişletilebilir . Bu kartlara shield denir. Bu shieldlar Arduino için kolaylıkla monte edilebilir. 

Arduino kodu geliştirmek için Arduino IDE kullanıyor . Raspberry Pi, ise Scratch'ı kullanabilirken, Linux'u destekleyen herhangi bir sisteme de çalışır.

Raspberry Pi ve Arduino arasında nasıl karar vereceğim?

Bu yüzden ikisi arasında karar vermek için önce projenizde ne yapmak istediğinizi bilmelisiniz.

Yukarıdaki tartışmalardan yola çıkarak, Arduino'nun garaj kapısını açma, ışıkları açma ve kapama gibi tekrar eden görevler için iyi olduğunu anlayabiliriz.
Raspberry Pi çoklu görevler gerçekleştirmek için iyi olsa da, karmaşık robotları sürmek için idealdir.
Örneğin, toprak rutubetini izlemek ve bitki suyuna ihtiyaç duyarsanız bu uygulama için Arduino kullanılabilir.
Ama nemi izlemek istiyorsanız, bitkiler sulanması gerektiğinde bana mail atın ve çevrimiçi hava raporunu kontrol edin. Yağmur yağarsa hiçbir şey yapmayın gibi bir şey istiyorsanız işte bu uygulama için Raspberry pi gerekiyor.
Basit olarak, Arduino yeni başlayanlar için kullanılır.

Raspberry Pi ve Arduino arasındaki farklar nelerdir? Raspberry Pi ve Arduino arasındaki farklar nelerdir? Reviewed by Yakup Topcu on 12/07/2017 08:41:00 ÖS Rating: 5

Merhaba, Ben Yakup. İsmi Tekno sitesinin kurucusuyum. Yaklaşık 4 senedir haber yayıncılığı, yazılım, tasarım ve fotoğrafçılık üzerine uğraşlar yapıyorum. Hobi olarak başladığım bu teknoloji sektöründe kendimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

Önerilen Yayınlar × +

Hiç yorum yok

İsmiTekno Sosyal