970x250 Adsense

Mısır Giza Piramidi'nin İçindeki Odaları Keşfetmek İçin Keşif Robotu YapılıyorFransız araştırmacılar, Giza Büyük Piramidi içindeki gizemli odaların sırlarını açığa çıkaracak bir keşif robotu projesine başladılar.

Yeni robot, iç odalara giden dar bir geçit içine sıkıştırabilecek ve orada neler olup bittiğini 4500 yıl boyunca görebilecek.

Kasım ayının başında, piramidin derinlerinde yer alan 98 ayaklık bir boşluğun varlığı, bir uluslararası araştırmacılar ekibi tarafından açığa çıkarıldı.

Bulgu, kozmik ışınların Dünya'nın atmosferi ile çarpıştığı anda üretilen atomların, atom altı parçacıkların davranışlarını kaydeden bir teknik olan "kozmik-ışın görüntüleme" kullanılarak yapıldı.

Şimdi bilim adamları, odaların ilk etapta neden inşa edildiğini öğrenmek istiyorlar.

Cihaz, 3,5 santimetrekarelik bir delik boyunca sığabilir ve ardından şişiriliyor.

Bir HD kamera ve körük ile donatılmış iki küçük robottan yapılmıştır.

Firavun Hufu'nun gözetimi altına giren ve M.Ö. 2550 yıllarında tamamlanan Büyük Piramit, Khufu'nun Piramidi olarak da bilinir ve binlerce yıldır dünyanın en uzun yapay yapıtıdır.

Mısır Giza Piramidi'nin İçindeki Odaları Keşfetmek İçin Keşif Robotu Yapılıyor Mısır Giza Piramidi'nin İçindeki Odaları Keşfetmek İçin Keşif Robotu Yapılıyor Reviewed by Yakup TOPCU on Aralık 14, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

İsmiTekno Sosyal