Yükleniyor...

Kontrolü Kaybetme Korkusu Takıntılı Davranışa Neden OlabilirYeni yapılan bir çalışmada etkisini gösteren korku ve kontrolü kaybetme obsesif kompulsif bozukluğu olan insanlara sunuluyor.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir?

OKB'si olan insanlar, tekrarlayan davranışları olan irrasyonel düşünce ve korkulara sahiptir. Bu davranışlar , günlük faaliyetleri rahatsız eden ve müdahale eden saplantılara ve zorlayıcı davranışlara neden olur .

Sanat ve Bilim Fakültesi'nden psikolog Adam Radomsky, tekrar eden ve obsesif davranışları tetikleyen nedenleri anlamak için testler yaptı . Bunun için, 133 öğrenciye bir elektroensefalografi - beyin faaliyetinin kaydını gösteren nörofizyolojik tarama verdi. Bazıları, düşüncelerini ve eylemlerini kontrol altına alma riskinin yüksek olduğu (yanlış) yorumları ve daha düşük bir risk taşıdıklarını düşünüyorlardı.

Ardından bilgisayarın bir görevine atandılar ve burada bir dizi komutla ekranın akışını kontrol etmek zorunda kaldılar. Faaliyet sırasında, kullanmaları gereken komutların sırasındaki talimatları duraklatıp tekrar gözden geçirebilirler.

Sonuçlar, kontrolü kaybetme riskinin daha fazla olduğunu düşünenlerin, talimatları diğerlerinden daha fazla duraklamasına ve revize etmesine yol açtığını gösteriyor.

Bu, kontrolü kaybetme hissi ya da düşünceye sahip olduğunun, aynı işlemi tekrar tekrar yapma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Endişe ne kadar büyük olursa, zorlayıcı davranışlar geliştirme olasılığı da o kadar yüksektir.


Bulgular, bu tür insanların davranışlarını etkileyen faktörleri anlamanın yanı sıra, azaltmak için tedaviler ve terapiler aramaya yardımcı oluyorlar.  

Kontrolü Kaybetme Korkusu Takıntılı Davranışa Neden Olabilir Kontrolü Kaybetme Korkusu Takıntılı Davranışa Neden Olabilir Reviewed by Yakup Topcu on 12/20/2017 12:43:00 ÖÖ Rating: 5

Merhaba, Ben Yakup. İsmi Tekno sitesinin kurucusuyum. Yaklaşık 4 senedir haber yayıncılığı, yazılım, tasarım ve fotoğrafçılık üzerine uğraşlar yapıyorum. Hobi olarak başladığım bu teknoloji sektöründe kendimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

Önerilen Yayınlar × +

Hiç yorum yok

İsmiTekno Sosyal