Yükleniyor...

Geliştiriciler Kengoro Robotunu Terleme Yoluyla Soğutmayı Başardıİnsan robotlar, bizim yapamadığımız ağır işleri çok rahat bir şekilde yapabiliyorlar. En ağır, En zor ortamlara ayak uydurabilirler ama onlarda da bir sorun var Isınma sorunu. Soğutma işlemi gerçekten çok zor bir işlem ama Japon geliştiriciler yine boş durmadılar ve terleme yolu ile robotları soğutulabilen bir teknoloji geliştirdiler. Tabi ki sizde benim kadar merak ettiniz.

Tokyo Üniversitesi'ndeki JSK Laboratuarındaki robot yapımcıları, motorları soğutmak için Kengoro adında bir insan robotu tasarladılar. Bu robotlar, işler fazla gelir ve zorlanırsa, insan vücudunun soğuması gibi terleyerek bu sorunu ortadan kaldıracak.

İnsanlar terleyince ciltteki nem buharlaşır ve soğur. Robot mekanik oldukları için onlarda bu imkan yok ancak Kengoro robotunun geliştiricileri soğutma işleminde zorlanınca mecburiyetten terleme ile soğutmayı keşfettiler. Kengoro'nun metal "kemiklerini" serinletici rezervuarlara dönüştürerek bir insanın terlemesine benzer şekilde yapmaya karar verdiler.

Soğutma sıvısı robot bileşenlerinin üzerine damladığında, soğutma çözeltisi sağlayarak tıpkı insan teri gibi etki sağlar. Makinenin metal çerçevesi, sıvının yavaş yavaş serbest kalabilmesi için sıvıların küçük kanallardan dışarı sızmasına olanak sağlıyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, yeni "ter" sistemi inanılmaz derecede iyi çalışıyor ve Kengoro'nun motorlarını kabul edilebilir bir sıcaklıkta tutmak için pasif hava soğutmadan üç kat daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Evet, robotlar gün geçtikçe yeni özelliklerle donatılıyorlar. Sizin fikriniz nedir?

Geliştiriciler Kengoro Robotunu Terleme Yoluyla Soğutmayı Başardı Geliştiriciler Kengoro Robotunu Terleme Yoluyla Soğutmayı Başardı Reviewed by Yakup Topcu on 12/27/2017 10:19:00 ÖS Rating: 5

Merhaba, Ben Yakup. İsmi Tekno sitesinin kurucusuyum. Yaklaşık 4 senedir haber yayıncılığı, yazılım, tasarım ve fotoğrafçılık üzerine uğraşlar yapıyorum. Hobi olarak başladığım bu teknoloji sektöründe kendimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

Önerilen Yayınlar × +

1 yorum

İsmiTekno Sosyal