Yükleniyor...

English

Blogger Özel Alan Adınız ile Subdomain (Alt Alan Adı) Alma (Godaddy)Merhaba arkadaşlar bu yazımızda blogger tabanlı sitenize alan adı aldıysanız ve subdomain.siteismi.com tarzında bir site açmak istiyorsanız bu makale tam size göre. Örnek bir subdomain veriyorum. Sitemizin radyo yayını olan radyoworld.ismitekno.com. Evet arkadaşlar daha önceden alan adımız olduğu için bu alan adı üzerinden subdomain açtık ve yeni bir blog sayfası açarak oraya yönlendirdik. 

Adımları sırasıyla uygulayınız ve ne kadar kolay olduğunu görünüz. Ben kurulumu Godaddy üzerinden yapacağım. Aşağı  yukarı tüm sitelerde aynıdır. 

İlk önce 1. adımımız olarak Godaddy hesabımıza giriyoruz.zaten alan adınızı alırken kullandığımız DNS ayarları kısmını biliyorsunuzdur. Subdomaini de DNS ayarlarından CNAME kaydı ekleyerek yapacağız. Bu yüzden DNS yazan yere giriyoruz.2.adımda önümüze gelen ekranda aşağı doğru iniyoruz ve ardından sağ alt köşede bulunan EKLE yazısına tıklıyoruz.3.adım: Ekle butonuna bastık ve karşımıza çıkan bölümü fotoğraftaki gibi dolduruyoruz. "deneme" yazan yere hangi alt alan adını istiyorsanız yazabilirsiniz (deneme.ismitekno.com) gibi. Yönlendirilen yer kısmına ise Google'ın sunucusu "ghs.google.com" tırnak içindeki ifade yazılacak. ve kaydet diyerek bitiriyoruz.
Evet arkadaşlar alt alan adı yani subdomainimizi ekledik şimdi bu alt alan adını yeni bir blog açarak oraya yönlendireceğiz.

1. Adım: Blogger panelimize giriyoruz ve sol altta "Yeni blog" yazısına tıklıyoruz ve yeni bir blog açıyoruz.2.Adım: Yeni blog oluşturduktan sonra ayarlar sekmesine tıklıyoruz.


3.Adım: Ortada bulunan blog adresi yazan yerden "+ Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın" yazısına tıklıyoruz ve ardından açılan yere aldığımız alt alan adını asıl domain ile birlikte yazıyoruz (deneme.ismitekno.com)

ve kaydet dediğimiz zaman alan adımız artık kullanıma hazır. Tema yükleyerek sitenizi kullanabilirsiniz. 

Blogger Özel Alan Adınız ile Subdomain (Alt Alan Adı) Alma (Godaddy) Blogger Özel Alan Adınız ile Subdomain (Alt Alan Adı) Alma (Godaddy) Reviewed by Yakup Topcu on Kasım 20, 2017 Rating: 5

Merhaba, Ben Yakup. İsmi Tekno sitesinin kurucusuyum. Yaklaşık 4 senedir haber yayıncılığı, yazılım, tasarım ve fotoğrafçılık üzerine uğraşlar yapıyorum. Hobi olarak başladığım bu teknoloji sektöründe kendimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

Önerilen Yayınlar × +

8 yorum

 1. Merhabalar, öncelikle teşekkür ederim, aradığım bir konuydu. Fakat satırlara ilgili kısımları girip "kaydet" dedidiğimde aşağıdaki gibi resimde de görüldüğü gibi "Beklenmeyen bir hata oluştu" uyarısı çıkıyor. Kaydete tekrar tıkladığımda "Bu CNAME zaten var" uyarısı çıkıyor. Sonra aşağıdaki resimde (https://i.hizliresim.com/vjz5vz.png) görüldüğü gibi: blog.negidernet.com olarak yazdığım satırda sitemin uzantısı kayboluyor, "blog" yazısı kalıyor. "Düzenle" diyorum, tekrar blog.negidernet.com değiştiriyorum, tekrar "blog" olarak dönüşüyor. Ah bu Godadady ana domaini yönlendirirken de bir sorun çıkarmıştı. Sizce bu sorun ne olabilir.?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pardon ilk resmi eklemeyi unutmuşum:
   https://i.hizliresim.com/vjz5vz.png

   Sil
  2. Merhaba, ana bilgisayar kısmına blog.alanadi.com gibi yazmayın. sadece "blog" yazsanız yeterli olacaktır. Bu şekilde denermisiniz. eğer düzelmezse yakuptopcu@ismitekno.com'dan bana mail atabilirsiniz.

   Sil
  3. Teşekkür ederim, evet düzeldi dediğiniz gibi yapınca. Yalnız, WWW ile ulaşılmıyor, blog.negidernet.com şeklinde girebiliyorum.

   Sil
  4. Hiçbir subdomain www olarak girmez. düşünsenize www.blog.alanadi.com saçma değil mi? :) blog.alanadi.com şeklinde girmesi normal. Bu şekilde olması gerekiyor.

   Sil
  5. Öyle mi?:) Sanırım ben mantığı blogspot.com üzerinden yürüttüm; Blogspot'da açtığımız subdomain bloglara www 'ile de girilebiliyor olmasından dolayı...

   Sil
 2. Hocam şimdi bu nasıl oluyor? öncelikle altalan adına ayrı bir para veriyor muyuz yoksa ücretsiz mi? Sonra, site ismi site.com olsun şimdi site.com a m.site.com diye alt alan adı ekledik, bunlar birbirine yönlenmyecek değil mi? m.site.com a girince m.site.com dan devam edeceğiz?

  Son olarak olurda ilerde altalan adını kaldırdık, bu siteye bir sorun olur mu? mesela çoğunluk alt alan adından giriyorsa falan?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, alt alan adı yeni bir site olarak Google tarafından görülüyor. Biz burada halihazırda elimizde olan bir alan adına, alt alan adı açıyoruz. Yani hiçbir ücret yok. Seo etkisi olarak ise dediğim gibi ayrı bir site olarak algılandığı için alt alanlı sitede yapılan her türlü işlem ana domaini de etkiler.Bunun içinde olumlu ve olumsuz her şey dahil.

   Sil

İsmiTekno Sosyal