Yükleniyor...

English

Windows'ta COM Surrogate Nedir? Niçin Bilgisayarımda Yüklü?


Eğer Görev Yöneticisinde bunu görürseniz , endişelenmeyin. Bu işlemler "dllhost.exe" dosya adına sahiptir ve Windows işletim sisteminin bir parçasıdır. Bunları Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows'un daha önceki sürümlerinde de vardır.


COM Surrogate (dllhost.exe) Nedir?

COM Bileşen Nesne Modeli anlamına gelir. Bu, Microsoft'un 1993'te geliştiricilerin farklı programlama dillerinin çeşitlerini kullanarak "COM nesneleri" oluşturmalarını sağlayan bir arayüzdür. Esasen, bu COM nesneleri diğer uygulamalara takılıp çalışmasını sağlamaktadır.

Örneğin, Windows dosya yöneticisi bir klasörü açtığında resimlerin ve diğer dosyaların küçük resimlerini oluşturmak için COM nesneleri kullanır. COM nesnesi küçük resimleri oluşturmak için görüntüleri, videoları ve diğer dosyaları işler. Bu, örneğin File Explorer'ın yeni video codec bileşenleri için desteklenmesiyle genişletilmesine olanak tanır.

Ancak, bu sorunlara neden olabilir. Bir COM nesnesi çökerse, ana bilgisayar işlemini durduracaktır.

Bu tür sorunları gidermek için Microsoft, COM Surrogate sürecini oluşturdu. COM Surrogate işlemi, onu isteyen özgün işlemin dışında bir COM nesnesi çalıştırır. COM nesnesi çöker, COM Eşleme işlemini alır ve özgün ana bilgisayar işlemi çökmez. Örneğin, Windows Gezgini küçük resimli görüntüler üretmek istediğinde COM Paylaşımı işlemini başlatır. COM Eşleştirme işlemi, işi yapan COM nesnesini barındırır. 

Ve tahmin ettiğiniz gibi, COM Surrogate , barındırdığı COM nesneleri .dll dosyaları olduğu için "dllhost.exe" olarak adlandırılır.

Windows'ta COM Surrogate Nedir? Niçin Bilgisayarımda Yüklü? Windows'ta COM Surrogate Nedir? Niçin Bilgisayarımda Yüklü? Reviewed by Yakup Topcu on Ekim 07, 2017 Rating: 5

Merhaba, Ben Yakup. İsmi Tekno sitesinin kurucusuyum. Yaklaşık 4 senedir haber yayıncılığı, yazılım, tasarım ve fotoğrafçılık üzerine uğraşlar yapıyorum. Hobi olarak başladığım bu teknoloji sektöründe kendimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

Önerilen Yayınlar × +

1 yorum

İsmiTekno Sosyal