Kapat

2017’de Evren Hakkında Öğrendiğimiz En Çılgınca Şeyler

Anasayfa
Uncategorized 2017’de Evren Hakkında Öğrendiğimiz En Çılgınca Şeyler
2017’de Evren Hakkında Öğrendiğimiz En Çılgınca Şeyler

Evren hakkında ne kadar araştırma yaparsak yapalım sonu gelmiyor. Her geçen gün yeni yeni bulgulara rastlıyoruz. İşte bu yazımızda 2017 yılında öğrendiğimiz en çılgınca Top 4’ü sizlere sunuyoruz.

Görülen en deli asteroit


Bu yıl, güneş sistemimizi ziyaret etmek için ilk defa teyit edilmiş yıldızlararası cisim olarak anıldı.
1I / 2017 U1 veya “Oumuamua”, Hawai Üniversitesi’nde Pan-STARRS1 teleskop tarafından Ekim ayında kuyrukluyıldız olarak görüldü. Avrupa Uzay Ajansı tarafından yapılan gözlemler, bunun bir asteroid olduğunu ve gerçekten tuhaf olduğunu doğruladı.
Oumuamua’nın tuhaf puro şeklindeki şekli ve görüntüsü kendisi için özel bilim adamları merkezi açmasına sebep oldu.

Mars’ın etrafında dönen ölü bir gezegenin parçaları

Şili’deki Çok Büyük Teleskopla görülen keşif, Mars’ın etrafında ki parçaların bir zamanlar ölü gezegene ait olduğunu ortaya koyuyor.
Bulgular, parçalanmış kayıp gezegene ait olduğunu doğruluyor.
Asteroitler, olivin’den imal edilmiş, daha büyük nesneler oluşturan ve Mars’ın ve belki de gezegen komşusu olan kendi Dünya’mızın oluşumuna katılan bir mineral olma ihtimalini de ortaya koyuyor.

Çevresinde halkalı yumurta şeklinde cüce gezegen

Haziran ayında bilim adamları Haumea’ya daha yakından baktılar. Neptün’ün etrafında asılı kalan garip, küçük bir cüce gezegen.

Haumea sadece bir yumurtaya benzetmeyle kalmıyor, aynı zamanda büyük, birinci sınıf bir halkası vardır. Dünyadaki düzinelerce teleskop kullanılarak elde edilen bulgular sonucunda sonuçlandı.

Haumea, Pluto ve Ceres de dahil olmak üzere beş tanınmış cüce gezegenden yalnızca bir tanesidir. Aynı zamanda, bir cüce gezegen için duyulmamış çok hızlı dönen ikiz uyduları var. 3.9 saatte bir tam devrini tamamlıyor.

Gezegenleri sindiren deli gaz

Ekim ayında NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu , Kepler-13Ab’de – Jüpiter’in yaklaşık üç kat daha uzaktaki bir dış gezegen , güneş kremi “karlar” buldu. 

Yaklaşık 5.000 derece Fahrenheit’e ulaşan gaz devi, atmosferi içinde bir ton titanyum oksit ve güneşten koruyan aktif madde içeriyor. Gaz yükselirken titanyum oksit ısınıyor, ancak yeterince yüksekliğe ulaştığında soğuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir