Kapat

2.000 Yıllık Mumyaya Kanser Teşhisi Konuldu

Anasayfa
Uncategorized 2.000 Yıllık Mumyaya Kanser Teşhisi Konuldu
2.000 Yıllık Mumyaya Kanser Teşhisi Konuldu

Modern tıp gerçekten şaşırtıcı şeyler buluyor; 2000 yıl önce yaşamış bir adam için doktorlar yüzyılların mumyasını araştırdı.

Adamın vücudu, uzun süre mumyalanmış ve Mısır mezarında bulundu; yakın tarihte New York Syracuse’daki Crouse Hastanesinde bireyin nasıl öldüğünü bulmak için tam bir CT taraması yapıldı. Dikkat çeken bir nokta, doktorlar, “Hen” lakaplı ölü kişiyi teşhis edip ölüm nedenlerini açıkladılar. Ortaya çıktığında, bugün hala bizi rahatsız eden bir hastalığa kurban gitti: kanser.

Crouse Hastanesi’nden Dr. Mark Levinsohn, “Bacağının iki kemiklerinden biri olan fibula üzerinde bir tümörü vardı” dedi. “Buna baktığımızda malign bir tümörün tüm özelliklerini taşıyordu ve bir tanesi nadir görülüyordu. Yani, burada nadir görülen bir durumumuz ve ender bir tümörümüz var ve bu bizim ilgimizi çok arttırdı. “

Eski Mısırlılar, muhtemelen adamın ölümcül hastalığı hakkında hiçbir fikri yoktu, ona yeterince iyi davranan teknoloji yoktu, ancak ham ameliyat girişimlerinin kanıtı, daha önce Mısır’da çalışan arkeologlar tarafından belgelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir